Uzależnienie od kryptowalut? Odwyki oferują terapie nawet za 9000 USD | Wiadomości | CrypS.

Uzależnienie od kryptowalut? Odwyki oferują terapie nawet za 9000 USD

Anna Sutowicz
Uzależnienie od kryptowalut odwyk

Coraz więcej osób uzależnionych od kryptowalut poszukuje pomocy. Widzą to ośrodki odwykowe. Tydzień pobytu kosztuje nawet 9 000 USD.


Branża kryptowalut rozwija się. A waluty cyfrowe coraz częściej są przyjmowane jako alternatywa dla tradycyjnych aktywów. Jednak handel kryptowalutami bywa uzależniający. W ośrodkach odwykowych odnotowano wzrost liczby osób poszukujących pomocy w kontrolowaniu handlu kryptowalutami. Tak wynika z opublikowanego wczoraj podcastu Bloomberg Crypto.

Gospodarz podcastu, Stacy-Marie Ishmael rozmawiała z reporterami Claire Ballentine i Charlie Wellsem. Tematem było m.in. to, czym jest uzależnienie od kryptowalut.

9 tysięcy USD tygodniowo

Wells dotarł do klinik, które mają licencjonowanych terapeutów zajmujących się leczeniem uzależnienia od kryptowalut. Wykorzystują metody podobne do tych stosowanych w leczeniu uzależnienia od hazardu i innych dobrze znanych uzależnień. Wells wspomniał w rozmowie o ośrodku w Szwajcarii, który pobiera 9 tysięcy USD tygodniowo za leczenie osób uzależnionych od kryptowalut. Jednakże, ośrodki takie można odnaleźć również w USA czy w Szkocji.

Jakie są objawy?

Trudno o jednoznaczne zdefiniowanie uzależnienia od kryptowalut. Nie zostały określone charakterystyczne oznaki tego rodzaju uzależnienia. Jednakże Charlie Wells rozmawiał z jedną z osób, która sama nazwała się osobą uzależnioną od kryptowalut. Opisała, co uzależnienie zrobiło z jej życiem. Od razu po wstaniu z łóżka zaczyna handlować, zamiast na przykład w tym czasie zająć się swoim dzieckiem. Nie potrafi kontrolować swojego zachowania. Jednak nie podjęła jeszcze leczenia.

Charlie Wells przeprowadził również rozmowę z osobą leczoną w ośrodku odwykowym w Szkocji. W tym wypadku, osoba uzależniona zdała sobie sprawę, że tak naprawdę nie chodzi jej o zarabianie pieniędzy, lecz po prostu robiła to „dla dreszczyku emocji”.

W jaki sposób ludzie uzależniają się od kryptowalut?

Claire Ballentine powiedział, że rynek kryptowalut jest szeroko reklamowany i bardzo łatwo się na niego natknąć. Na wzrost handlu kryptowalutami częściowo wpłynęła m.in. nuda w czasie pandemii COVID-19. Handel zapewniał poczucie podekscytowania i zaangażowania w społeczność.

Uzależnienie od kryptowalut odwyk
reklama
reklama