Unijne organy regulacyjne przestrzegają przed kryptowalutami | Wiadomości | CrypS.

Unijne organy regulacyjne przestrzegają przed kryptowalutami

Mariusz Przepiórka
jakie kryptowaluty inwestować

Europejskie organy nadzoru nad rynkami finansowymi opublikowały ostrzeżenia dla konsumentów, w których przestrzegają przed ryzykownym i spekulacyjnym charakterem inwestycji w kryptowaluty. Zdaniem regulatorów nie nadają się one dla większości konsumentów detalicznych jako inwestycja ani jako środek płatności lub wymiany.

W komunikacie podkreślono, że konsumenci stoją przed bardzo realną możliwością utraty wszystkich pieniędzy zainwestowanych w kryptowaluty. Inwestorzy powinni również zwracać uwagę na ryzyko związane z wprowadzającymi w błąd reklamami, w tym reklamami w mediach społecznościowych.

Szczególną ostrożność konsumenci powinni zachować w przypadku obietnic szybkich lub wysokich zysków. Należy również mieć świadomość braku możliwości odwołania się lub ochrony, ponieważ kryptowaluty oraz związane z nimi produkty i usługi zazwyczaj nie są objęte ochroną wynikającą z aktualnych przepisów UE dotyczących usług finansowych.

Świadomość ryzyka to podstawa inwestowania

Regulatorzy zwracają uwagę, że inwestorzy powinni mieć świadomość różnych rodzajów ryzyka związanego z kryptowalutami. Ich zdaniem konieczne jest uwzględnienie następujących zagadnień:

  • możliwość straty zainwestowanych środków;
  • możliwość szybkich wzrostów i spadków cen w krótkim okresie;
  • możliwość oszustwa, błędów i ataków hakerskich; oraz
  • potencjalny brak prawa do ochrony lub odszkodowania w przypadku problemów.

Regulatorzy zwracają się również do inwestorów, aby przed dokonaniem inwestycji odpowiedzieli sobie na poniższe pytania:

  • czy stać cię na utratę wszystkich zainwestowanych pieniędzy?
  • czy jesteś gotowy podjąć wysokie ryzyko, aby uzyskać reklamowane zyski?
  • czy rozumiesz cechy aktywów kryptowalutowych lub powiązanych produktów i usług?
  • czy firmy/strony, z którymi masz do czynienia, mają dobrą reputację?
  • czy firmy/strony, z którymi masz do czynienia, znajdują się na czarnej liście odpowiednich organów krajowych?
  • czy jesteś w stanie skutecznie chronić urządzenia, których używasz do kupowania, przechowywania lub przesyłania kryptowalut?

Kluczowe ryzyka, na które zwrócono uwagę w ostrzeżeniu, to m.in. ekstremalne wahania cen, informacje wprowadzające w błąd, brak ochrony, złożoność produktu, oszustwa, manipulacje rynkowe, brak przejrzystości w odniesieniu do cen, ataki hakerskie i problemy dotyczące zabezpieczeń.

jakie kryptowaluty inwestowaćreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.