UE zobowiąże gigantów technologicznych do walki z deepfake | Wiadomości | CrypS.

UE zobowiąże gigantów technologicznych do walki z deepfake

Zerelik Maciej
deepfake

Komisja Europejska zaktualizuje przepisy zobowiązujące firmy takie jak Meta, Twitter i Google do usuwania fałszywych kont, dezinformacji i deepfake. Informację tę podała agencja Reuters.


W dniu 16 czerwca 2022 r. Komisja Europejska planuje przedstawić zaktualizowany kodeks walki z dezinformacją. Zgodnie z dokumentem, giganci technologiczni muszą opracować narzędzia do weryfikacji informacji i współpracować z organizacjami zajmującymi się sprawdzaniem faktów.

Firmy będą musiały informować o zdalnych botach, liczbie moderatorów w każdym kraju, a także o systemach sztucznej inteligencji wykorzystywanych do zwalczania deepfake.

Jak donoszą media, ponad 30 firm, w tym Meta, Twitter, Google, Microsoft i TikTok, zamierza podpisać się pod zaktualizowanym kodeksem. Będą one zobowiązane do publikowania raportów dotyczących poszczególnych krajów UE, a nie statystyk ogólnoeuropejskich czy światowych.

Firmom naruszającym te zasady grożą grzywny w wysokości do 6% rocznego obrotu.

Przypomnijmy, że w kwietniu UE przyjęła ustawę o usługach cyfrowych, która zwiększa odpowiedzialność gigantów technologicznych w zakresie algorytmów rekomendacji i ukierunkowanych reklam. W tym samym miesiącu Elon Musk poparł projekt regulacji mediów społecznościowych.

deepfake
reklama
reklama