Turcja w przyszłym roku przeprowadzi pilotaż CBDC | Wiadomości | CrypS.

Turcja w przyszłym roku przeprowadzi pilotaż CBDC

Redakcja
turcja cbdc

Szef Banku Centralnego Turcji, Naci Ağbal, poinformował w piątek Parlament, że w drugiej połowie przyszłego roku kraj ten planuje przeprowadzić pilotaż cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Wg współzałożycielki jednej z wiodących tureckich partii opozycyjnych, to może nie wystarczyć, aby uratować turecką lirę.

Turecki bank centralny powołał w listopadzie tego roku Dyrekcję Generalną ds. Innowacji Finansowych (Directorate-General Financial Innovation), aby prowadzić badania i rozwój w zakresie CBDC. Zaledwie dwa miesiące później, Ağbal powiedział:

“Obecnie faza koncepcyjna tego projektu została zakończona. Naszym celem jest rozpoczęcie testów pilotażowych w drugiej połowie 2021 r.”.

Wiadomość o pilotażu CBDC zbiegła się z dalszym upadkiem tureckiej liry, która od lata tego roku zaczęła dotykać dna. Lir zanotował w tym roku 23-procentowy spadek w stosunku do dolara.

Medeni Sungur, prezes Digital Media and Research Institute, powiedział:

“Turecka polityka cyfryzacji jest częściowo napędzana chęcią dogonienia reszty świata i poczuciem techno-optymizmu: jeśli mamy problem społeczny lub ekonomiczny, cóż, może rozwiązaniem jest “przejdźmy na cyfryzację”, a problem sam się rozwiąże”.

Cyfrowa polityka monetarna nie uratuje tureckiej liry

To zaskakujące posunięcie stawia Turcję daleko przed dziesiątkami innych krajów badających CBDC. Większość krajów, która aktywnie przygląda się możliwościom wprowadzenia cyfrowej waluty, nie zapowiedziała jeszcze programów pilotażowych.

Jednak wg członkini tureckiej partii opozycyjnej DEVA – Alper Akalın, cyfrowa polityka monetarna Turcji może nie wystarczyć do uratowania tureckiej liry.

“Cyfrowa waluta jest ekscytująca, ale to nie deus ex machina uratuje lirę. Nieprzekonujące wyniki dyskrecjonalnej polityki monetarnej rządu tureckiego będą nieuchronnie podstawą jego CBDC, a więc będzie on podlegał arbitralnemu zarządzaniu, podobnie jak lir. To nie jest recepta na zaufanie inwestorów, tylko te same stare zasady w cyfrowym przebraniu.”

– powiedziała.

turcja cbdcreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.