Turcja przygotowuje projekt ustawy o kryptowalutach | Wiadomości | CrypS.

Turcja przygotowuje projekt ustawy o kryptowalutach

Redaktor: Albert Czajkowski
turcja cbdc

Tureckie Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt ustawy określającej ramy prawne korzystania z kryptowalut w kraju.

Przygotowania ustawy o kryptowalutach

Ministerstwo Finansów i Skarbu Turcji ogłosiło zakończenie prac nad projektem ustawy o regulacji kryptowalut. Parlament rozpatrzy dokument w październiku 2021 roku, poinformował o tym turecki portal informacyjny Sabah. Proponowany projekt ustawy będzie miał na celu: zapobieganie praniu pieniędzy, wzmocnienie ochrony inwestorów i kontrolę nad handlem aktywami cyfrowymi.

Wiceminister finansów Şakir Ercan Gül podkreślił, że Turcja musi brać za przykład Europę i USA, jednak powinna wprowadzać w życie bardziej rygorystyczne prawodawstwo niż one: Biorąc pod uwagę, że Turcja korzysta z systemu płynnej wymiany, (tzn. wartość lira jest ustalana przez rynek forex) kraj ten potrzebuje podobnej, ale surowszej regulacji dla aktywów kryptograficznych, niż Europa Zachodnia czy Stany Zjednoczone.

Proponowany projekt ustawy określi również emisję i dystrybucję różnych rodzajów walut cyfrowych oraz zasady, których handlowcy muszą przestrzegać. Ponadto Rada Rynków Kapitałowych będzie nadzorować firmy zajmujące się aktywami cyfrowymi i wprowadzony zostanie minimalny wymóg kapitałowy. Choć nowe przepisy brzmią jak spory problem, władze przyznają wystarczająco dużo czasu na adaptację. Warto podkreślić, że tureccy prawodawcy zamierzają nadać uprawnienia nadzorcze Radzie Śledczej ds. Przestępstw Finansowych (FCIB), przy czym Agencja Regulacji i Nadzoru Bankowego (BRSA) zapewni mechanizmy nadzoru służące ochronie konsumentów, integralności rynku i konkurencji.

turcja cbdcreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.