Traderzy Bitcoina w Argentynie mają zakaz kupowania dolarów | Wiadomości | CrypS.

Traderzy Bitcoina w Argentynie mają zakaz kupowania dolarów

Zerelik Maciej
Argentyna wprowadza nowy podatek

Argentyna, kraj borykający się z niebotyczną inflacją, ogranicza handlowcom Bitcoinów kupowanie dolarów amerykańskich po oficjalnym kursie wymiany. Wszystko po to, aby powstrzymać ucieczkę kapitału.


W czwartkowym oświadczeniu bank centralny kraju powiedział, że ci, którzy kupili Bitcoin lub jakiekolwiek inne cyfrowe aktywa w ciągu ostatnich 90 dni za pesos, nie będą mogli uzyskać dostępu do jednolitego wolnego rynku wymiany (Mercado Único y Libre de Cambio-MULC) i kupić dolarów po oficjalnym kursie.

Chodzi o to, aby powstrzymać pieniądze wychodzące z kraju – co można łatwo zrobić za pomocą kryptowalut i dolarów. Jeśli osoba lub firma ma pesos na swoim koncie i używa ich do zakupu dolarów amerykańskich z regulowanej giełdy, może następnie użyć tych dolarów do inwestowania w cyfrowe aktywa, takie jak Bitcoin.

Oznaczałoby to, że dolary amerykańskie w pewnym sensie opuściłyby kraj, co byłoby niekorzystne dla gospodarki Argentyny. W tym południowoamerykańskim kraju, który jest trzecią największą gospodarką w Ameryce Łacińskiej, centrolewicowa administracja prezydenta Alberto Fernandeza zaostrza kontrolę walutową i podnosi stopy procentowe, aby opanować inflację.

Ogromna inflacja

Argentyna ma jeden z najwyższych wskaźników inflacji na świecie. Obecnie, według banku centralnego roczna inflacja wynosi 64%. Jest to drugi najwyższy wynik w regionie po pogrążonej w kryzysie Wenezueli.

Kryptowaluty są ważne w Argentynie. Bitcoin jest prawdopodobnie lepszym zakładem niż argentyńskie peso, które szybko traci wartość jako waluta. Bitcoinerzy od dawna twierdzą, że aktywo działa jako zabezpieczenie przed inflacją, ponieważ jego podaż jest ograniczona do 21 milionów.

A zwolennicy tacy jak Human Rights Foundation rutynowo wskazują na niespokojne gospodarki Ameryki Południowej jako miejsca, gdzie Bitcoin znajdzie swoje prawdziwe zastosowanie.

Argentyna wprowadza nowy podatek
reklama
reklama