The Merge: Co oznacza dla górników i stakerów? | Wiadomości | CrypS.

The Merge: Co oznacza dla górników i stakerów?

Redakcja
ethereum merge

Ethereum, druga co do wielkości kryptowaluta na świecie, jest gotowa pozbyć się swojego energochłonnego mechanizmu konsensusu proof-of-work w przyszłym tygodniu. Chainalysis uważa, że zyski ze stakingu będą jednak katalizować adopcję instytucjonalną. Z drugiej strony, może to oznaczać skomplikowaną sytuację dla istniejących górników w sieci.


Napływ instytucji

Według Chainalysis, nagrody za staking w sieci sprawią, że Ethereum będzie podobne do instrumentu takiego jak obligacja lub towar. Jak wynika z raportu firmy, stakerzy mogą oczekiwać około 10-15% zysków rocznie. Te zwroty mogą potencjalnie uczynić staking Ethereum “kuszącą alternatywą obligacji dla inwestorów instytucjonalnych.”

Chainalysis zaobserwował, że liczba instytucjonalnych stakerów ETH ze stawką wartą 1 mln USD lub więcej wykazuje stały wzrost od stycznia 2021 roku. Od sierpnia tego roku liczba ta przekroczyła 1000.

Firma analityczna stwierdziła, że jeśli liczba instytucjonalnych stakerów przyspieszy po połączeniu, staking stanie się lukratywną strategią dla instytucji.

Interesujące będzie zobaczyć, czy liczba stakerów o rozmiarze instytucjonalnym wzrasta w szybszym tempie po The Merge, ponieważ może to sugerować, że inwestorzy instytucjonalni rzeczywiście postrzegają staking Ethereum jako dobrą strategię generowania zysków.

Cios dla górników

Górnicy w sieci planują jak odejść od wydobycia Ethereum i szukają alternatywnych strategii. Jednak ich pierwszym przystankiem nie będzie Bitcoin. Większość górników Ethereum wykorzystuje bowiem GPU (karty graficzne), które od dawna są za stare do wydobywania BTC.

Obecnie Ethereum stanowi 97% całej aktywności górniczej GPU. Pozostałe aktywa, które można wydobywać za pomocą kart graficznych, mają łączną kapitalizację rynkową wynoszącą nieco ponad 4 miliardy dolarów. Taka liczba nie jest wystarczająca, aby pomieścić wszystkie osoby, które “stracą pracę”.

Te podmioty, które kiedyś były produktywne, mogą teraz być zmuszone do ponownego przemyślenia swoich modeli biznesowych, aby utrzymać się na powierzchni. Chainalysis podkreślił kilka usług zbudowanych na blockchainie Ethereum, które wykorzystują rozproszone procesory graficzne do wykonywania określonych zadań w sposób zdecentralizowany.

Oprócz kryptowalutowych zastosowań procesorów graficznych, niektóre z tych niekryptowalutowych mogłyby obejmować przetwarzanie danych dla centrów danych, czy też służyć graczom. Dodatkowo górnicy mogą również zdecydować się na sprzedaż swoich GPU firmom z tych branż.

ethereum mergereklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.