Ten kraj stanie się światowym centrum badań nad sztuczną inteligencją (AI)? | Wiadomości | CrypS.

Ten kraj stanie się światowym centrum badań nad sztuczną inteligencją (AI)?

Sztuczna inteligencja

Premier Wielkiej Brytanii – Rishi Sunak – przedstawia śmiałą wizję jego kraju jako globalnego centrum branży AI.


Rishi Sunak, premier Wielkiej Brytanii podczas swojego ostatniego wystąpienia przedstawił ambitny plan, zgodnie z którym kraj ten ma stać się globalnym centrum dla przemysłu Sztucznej Inteligencji (AI). Częścią tego projektu jest uruchomienie przez rząd Wielkiej Brytanii wielkich stypendiów AI i zainwestowanie ponad 100 milionów dolarów w AI Taskforce. Wielka Brytania ma zadbać o połączenie badań, edukacji i międzynarodowej współpracy odnośnie funkcjonowania i usystematyzowania sztucznej inteligencji. 

Czy AI jest bezpieczne?

Sunak podkreślił swoje zaangażowanie w prowadzenie innowacyjnych badań nad bezpieczeństwem na terenie Wielkiej Brytanii, łącząc entuzjazm do przyszłości z rozpoznaniem ryzyka, jakie może ona przynieść.

Rozumiem, że ludzie martwią się o AI. Dlatego będziemy prowadzić nad tym badania tutaj w Wielkiej Brytanii. W ten sposób zadbamy o bezpieczne i transparentne wdrożenie nowoczesnych technologii

– powiedział Sunak.

Współpraca rządu z gigantami AI

Rząd planuje rozpocząć szeroko pojętą współpracę z największymi firmami związanymi z AI: 

  • DeepMind należącym do Google’a (Bard, PaLM-2), 
  • OpenAI (ChatGPT, GPT-4) 
  • Anthropic (Claude AI, Constitutional AI). 

Powyższe podmioty poinformowały, że udzielą wszelkich pomocnych informacji odnośnie swoich programów w celu badawczym oraz zapewnieniu bezpieczeństwa. Niektórzy zastanawiają się, czy tego rodzaju współpraca nie będzie zmierzać do centralizacji wolności informatycznej. Inni podkreślają, że takie działanie jest konieczne, gdyż pomoże rozwinąć kraj w wielu aspektach. 

Rozwiązanie AI w rolnictwie i opiece zdrowotnej

Inwestycja rządu skupi się na dwóch aspektach AI, które mają na celu rozwiązanie pilnych problemów w dziedzinie rolnictwa i opieki zdrowotnej za pomocą technologii.

Stypendia wraz z całym naszym dotychczasowym działaniem na rzecz AI, pomogą stworzyć jaśniejszą przyszłość dla was i waszych rodzin

– deklaruje premier Wielkiej Brytanii.

Według Sunaka Wielka Brytania będzie stolicą dla globalnej regulacji AI. Pomóc ma w tym organizacja szczytu bezpieczeństwa AI, którą już porównuje się do do konferencji klimatycznych COP. Co ciekawe – do niedawna Wielka Brytania bagatelizowała rozwój sztucznej inteligencji i kwestie związane z bezpieczeństwem tej technologii. Sytuacja zmieniła się wraz z rosnącym zainteresowaniem tego rodzaju programami, co jednocześnie pokazało, że rząd jest podatny postępującą digitalizację i cyfryzację świata. 

Edukacja przede wszystkim

Równolegle do tych wydarzeń, Sam Altman, CEO OpenAI, jeździ po świecie i odbywa rozmowy z regulatorami celem usprawnienia wdrażania sztucznej inteligencji. Kraje, które stają przeciwko AI muszą liczyć się z opuszczeniem przez firmy ich terytoriów. Niemniej jednak sama regulacja i edukacja powinna być priorytetem – niekoniecznie dla rządu, lecz dla zwykłych obywateli, bo to oni w głównej mierze będą korzystać z dobrodziejstw AI. 

Sztuczna inteligencjareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.