TAURON przechodzi na blockchain | Wiadomości | CrypS.

TAURON przechodzi na blockchain

Mariusz Przepiórka
TAURON przechodzi na blockchain

Grupa Tauron poinformowała, że jako pierwsza firma branży energetycznej w Polsce przechodzi na technologię blockchain. Docelowo pozwoli to na wyeliminowanie konieczności przesyłania umów w formie papierowej. Technologia wdrażana przez Tauron umożliwia zapisywanie i przechowywanie kompletnych dokumentów w sieci blockchain, wraz z możliwością zdalnego podpisu oraz potwierdzenia doręczenia.

Wiceprezes Grupy Tauron ds. strategii i rozwoju Patryk Demski powiedział, że klienci firmy otrzymają stały dostęp do swoich umów, wraz z gwarancją autentyczności i ochrony przed niepożądanymi zmianami. Dodatkowo, istnieje też możliwość umieszczania w repozytorium blockchain dokumentów publicznych, takich jak regulaminy, taryfy czy cenniki. Tauron po raz pierwszy testował to rozwiązanie już w kwietniu 2020 roku. Wdrożenie nastąpiło po półrocznych testach, których największa intensywność przypadła na okres pandemii koronawirusa.

Firma zaoszczędzi na tradycyjnej wysyłce

Firma przeprowadziła pilotażowy projekt, który umożliwił sprawdzenie działania technologii i mechanizmów oprogramowania, a także pozwolił ocenić czy rozwiązanie jest wystarczająco przyjazne dla klientów. Rozwiązanie zostało przygotowane przez ekspertów firm Tauron i Billon Digital Services.

– Głównym celem wdrożenia technologii blockchain jest odejście od wysyłania papierowych umów oraz wprowadzenie tańszej i skuteczniejszej cyfrowej komunikacji z klientami. Stworzony protokół blockchain jest zgodny z unijnymi przepisami dotyczącymi trwałego nośnika informacji, co umożliwia rezygnację z przesyłania umów pocztą, to pozwoli nam zaoszczędzić czas i pieniądze związane z wysyłką dokumentów w tradycyjnej formie – mówi Daniel Gryt, dyrektor ds. komunikacji i marketingu w Grupie Tauron.

TAURON przechodzi na blockchain
reklama
reklama