Szwedzki bank centralny wzywa do zakazu kopania BTC | Wiadomości | CrypS.

Szwedzki bank centralny wzywa do zakazu kopania BTC

Zerelik Maciej
szwecja mining

Riksbank opublikował raport „Cryptocurrencies and Their Impact on Financial Stability” (Kryptowaluty i ich wpływ na stabilność finansową). Przedstawia w nim wyniki własnego badania dotyczącego wydobywania metodą konsensusu Proof-of-Work.


Szwedzki bank centralny wezwał do wprowadzenia zakazu wydobycia bitcoina i innych kryptowalut przy użyciu metody Proof-of-Work ze względu na wpływ na środowisko. Według dokumentu, zużycie energii przy tej metodzie wydobycia jest równe zużyciu energii przez 200 000 gospodarstw domowych. Knut Svanholm, górnik Bitcoina skomentował to wezwanie w następujący sposób:

Bank centralny nie ma prawa mówić ludziom, co mają robić ze swoją energią elektryczną. Gdyby naprawdę dbali o środowisko, zamknęliby swoje operacje jutro rano.

W odpowiedzi na tweet Riksbanku zamieścił on również film o wydobywaniu bitcoina. Twierdzi w nim, że energia zużyta na wydobycie pierwotnej kryptowaluty „nie jest marnowana”.

Christian Ander, założyciel szwedzkiej giełdy bitcoinów BTCX, również skrytykował raport Riksbanku:

Zużycie energii powinno być neutralne, produkcja powinna być regulowana. Nie reguluj tego, co ludzie z nią robią.

W listopadzie 2021 r. szwedzkie organy regulacyjne wezwały do wprowadzenia zakazu wydobywania bitcoinów w UE ze względu na przeszkody w przestrzeganiu postanowień porozumienia paryskiego w sprawie zmian klimatu.

szwecja mining
reklama
reklama