Szef EBC zapowiada szybkie wprowadzenie ustawy o cyfrowym euro | Wiadomości | CrypS.

Szef EBC zapowiada szybkie wprowadzenie ustawy o cyfrowym euro

Redakcja
cyfrowe euro

Komisja Europejska wkrótce przedstawi wniosek legislacyjny dotyczący cyfrowego euro. Jak podaje The Block, taką informację ogłosiła szefowa EBC – Christine Lagarde.


W lipcu 2021 roku rozpoczęto fazę badawczą CBDC, która potrwa do września 2023 roku. Regulator miał do tego czasu określić możliwość emisji cyfrowego euro.

Członek zarządu EBC Fabio Panetta przypomniał o możliwych limitach transakcji i wysokości depozytów w CBDC dla osób fizycznych. Wcześniej mówił on odpowiednio o 1000 euro (miesięcznie) i 3000 euro. Dodał jednak, że dokładne parametry wymagałyby jeszcze uzgodnienia.

Panetta wyjaśnił, że ograniczenia są konieczne, aby zmniejszyć ryzyko dla stabilności finansowej, a CBDC nie jest substytutem gotówki. W czasach kryzysu obywatele strefy euro mogliby zamieniać depozyty w bankach na swoją narodową walutę cyfrową.

CBDC byłoby dodatkową opcją dla płatności detalicznych, a nie wyzwaniem dla funkcjonowania systemu finansowego.

Dla przypomnienia, inicjatywa cyfrowego euro pojawiła się w listopadzie 2019 roku. W październiku 2020 roku EBC opublikował obszerny raport na ten temat. W maju 2022 roku Panetta zapowiedział emisję CBDC do 2026 roku z limitem podaży 1,5 biliona.

cyfrowe euroreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.