Spółka zależna giełdy Kraken otrzymała licencję handlową FCA | Wiadomości | CrypS.

Spółka zależna giełdy Kraken otrzymała licencję handlową FCA

Zerelik Maciej
Giełda kryptowalut Kraken

Londyńska spółka zależna firmy Kraken – Crypto Facilities, jest pierwszą firmą, która otrzymała licencję na prowadzenie działalności handlowej od brytyjskiego organu regulacyjnego, Financial Conduct Authority (FCA).

Według informacji podanych przez Financial News w dniu 6 lipca, licencja Multilateral Trading Facility (MTF) umożliwi platformie kryptowalutowych kontraktów terminowych, na oferowanie instrumentów pochodnych inwestorom instytucjonalnym.

Timo Schlaefer, dyrektor generalny Crypto Facilities, poinformował, że uzyskanie zgody FCA zajęło spółce około dwóch lat. Schlaefer dodał, że brytyjski organ regulacyjny był w trakcie tego procesu bardzo wnikliwy.

Komentując wagę licencji, Schlaefer powiedział:

„Tradycyjne firmy handlowe mogły handlować z Crypto Facilities wcześniej, ale mogą mieć wewnętrzne wymogi zgodności, które ograniczają je do obrotu w regulowanych systemach handlowych. Wiele razy, jeśli jakaś giełda dostawała jakiś rodzaj licencji, następnie ogłaszała to, jakoby była uregulowana”.

Dzięki licencji MTF, Crypto Facilities stało się pierwszą licencjonowaną platformą instrumentów pochodnych, opartych na kryptowalutach w Europie. Giełda Kraken, nabyła Crypto Facilities w 2019 roku za 100 milionów dolarów.

Podczas gdy Crypto Facilities jako pierwsza spółka zdobyła legalny status, giełda Kraken miała ostatnio problemy z organami regulacyjnymi. Na początku 2020 roku, FCA ostrzegło, że nie posiada ona licencji na prowadzenie działalności w Wielkiej Brytanii.

Kraken szybko zareagował na to ostrzeżenie, a prezes Jesse Powell oświadczył, że firma posiada pełne zezwolenie od FCA. Organ regulacyjny wycofał później swoje ostrzeżenie.

Ostrzeżenia FCA w Wielkiej Brytanii

W 2019 r. FCA ogłosiło zamiar wprowadzenia zakazu sprzedaży inwestorom detalicznym, różnych instrumentów pochodnych kryptowalut. Według FCA taki zakaz mógłby pomóc w ochronie inwestorów przed niestabilnym charakterem cyfrowych aktywów. Decyzja ta spotkała się jednak z ostrym sprzeciwem ze strony społeczności.

W czerwcu 2020 r. regulator poprosił platformy kryptowalutowe działające w Wielkiej Brytanii, aby do dnia 30 czerwca 2020 roku, zarejestrowały się w FCA, ze względu na nowe przepisy regulacyjne. Do czerwca 2021 r. przestaną istnieć wszelkie przedsiębiorstwa niezarejestrowane w FCA.

Na początku roku FCA stało się organizacją nadzorującą przeciwdziałanie praniu pieniędzy (AML) i finansowanie terroryzmu (CTF) dla firm prowadzących działalność związaną z kryptowalutami.

Giełda kryptowalut Kraken
reklama
reklama