SEC nakłada na Nvidia karę 5,5 mln USD za nieujawnienie wpływu miningu na swój biznes | Wiadomości | CrypS.

SEC nakłada na Nvidia karę 5,5 mln USD za nieujawnienie wpływu miningu na swój biznes

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
nvidia

SEC zawarła ugodę z firmą Nvidia na kwotę 5,5 miliona dolarów za nieujawnienie wpływu wydobywania kryptowalut na jej biznes gamingowy w dwóch kwartalnych sprawozdaniach z 2018 roku.


W komunikacie Komisji możemy przeczytać:

Nie przyznając się ani nie zaprzeczając ustaleniom SEC, NVIDIA zgodziła się na nakaz zaprzestania działalności i zapłacenia kary w wysokości 5,5 miliona dolarów.

Nvidia zaczęła wspominać o wydobywaniu kryptowalut i jego wpływie na swoją działalność producenta oryginalnego sprzętu (OEM) już w sierpniu 2017 roku. W swoim kwartalnym sprawozdaniu za trzy miesiące zakończone 30 lipca 2017 roku firma napisała:

Nasze przychody OEM z komputerów PC wzrosły o około 200% głównie z powodu dużego popytu na produkty GPU przeznaczone do wykorzystania w górnictwie kryptowalut.

Zauważyła też wówczas, że przychody z produktów GPU GeForce wzrosły o 90% z powodu ich popularności wśród górników kryptowalut. Nie wspomniała jednak, że jej biznes gier również skorzystał na popularności wśród górników kryptowalut. Kristina Littman, szefowa jednostki ds. cyberbezpieczeństwa w SEC stwierdziła:

Błędy informacyjne firmy Nvidia pozbawiły inwestorów kluczowych informacji pozwalających ocenić działalność firmy na kluczowym rynku. Wszyscy emitenci, w tym ci, którzy wykorzystują możliwości związane z nowymi technologiami, muszą mieć pewność, że ujawniane przez nich informacje są terminowe, kompletne i dokładne.

Nvidia i wydobywanie kryptowalut

W 2018 r. karta graficzna Nvidia GeForce GTX 580, która była sprzedawana z myślą o graczach, stała się popularna wśród górników kryptowalut. Jednak firma wciąż miała wątpliwości co do wpływu wydobywania kryptowalut na swoją sprzedaż.

W listopadzie tego samego roku, po spadku popytu na karty graficzne, dyrektor generalny firmy Jensen Huang stwierdził, że nie da się ocenić, jaka część jej sprzętu jest wykorzystywana przez górników. W wywiadzie dla VentureBeat powiedział on:

Chodzi mi o to, że po prostu nie wiemy – kiedy analizujemy to, co postrzegamy jako naszą własną sprzedaż i jaki jest procent Bitcoina w naszej sprzedaży, nie wiemy, ile zapasów AMD wepchnęło do kanału. Nie mamy możliwości, aby to obliczyć.

W raporcie kwartalnym złożonym 18 maja 2018 r., dotyczącym trzech miesięcy zakończonych 29 kwietnia tego roku, NVIDIA przypisała wzrost przychodów eSportowi.

Przychody z działalności związanej z procesorami graficznymi wyniosły 2,77 mld USD, co oznacza wzrost o 77% w stosunku do roku poprzedniego i wzrost o 12% w ujęciu sekwencyjnym, na co wpływ miały gry i centra danych. Przychody z gier wzrosły o 68% w stosunku do roku ubiegłego i spadły o 1% w ujęciu kwartalnym. Wzrost przychodów z kart graficznych dla graczy był napędzany przez popyt ze strony graczy uprawiających eSport, dynamikę gatunku Battle Royale oraz gier kinowych AAA.

nvidiareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.