Sąd nakazuje upłynnienie kryptowalut o wartości 56 mln USD | Wiadomości | CrypS.

Sąd nakazuje upłynnienie kryptowalut o wartości 56 mln USD

Mariusz Przepiórka
bitfinex i tether zmierzą się z dalszym pozwem zbiorowym

Departament Sprawiedliwości USA (DOJ) poinformował, że sędzia Todd W. Robinson przychylił się do wniosku o upłynnienie kryptowalut o wartości około 56 mln USD przejętych w ramach działań zapobiegających oszustwom. Zgodnie z komunikatem prasowym, kryptowaluty pochodzą z oszustwa BitConnect.

Glenn Arcaro przyznał się do udziału w oszustwie mającym na celu wyłudzenie pieniędzy od inwestorów BitConnect w Stanach Zjednoczonych i za granicą. „Po decyzji sądu rząd rozpocznie proces dążenia do zadośćuczynienia ofiarom systemu BitConnect poprzez sprzedaż kryptowaluty i przechowywanie dochodów w USD. Rząd zachowa nadzór nad przejętymi dochodami w portfelach kryptowalutowych i zamierza wykorzystać te fundusze do zapewnienia zwrotu ofiarom zgodnie z przyszłym nakazem restytucji wydanym przez sąd podczas procesu” – zaznaczył DOJ w oświadczeniu.

W dokumentach sądowych wskazano, że ofiary zainwestowały ponad 2 mld USD w projekt, który jest znany jako największe oszustwo kryptowalutowe, wobec którego władze USA prowadziły dochodzenie i w którym postawiono zarzuty. Arcaro usłyszy wyrok 7 stycznia 2022 roku, a maksymalna kara, jaką sąd może mu wymierzyć, to 20 lat więzienia. W dochodzeniu biorą udział zarówno zespoły FBI, jak i kryminalny oddział IRS.

DOJ tworzy nową komórkę ds. kryptowalut

Niedawno media informowały, że amerykański DOJ opublikował ogłoszenie o pracę, w którym poszukuje dyrektora zupełnie nowej jednostki National Cryptocurrency Enforcement (NCET). Zgodnie z ogłoszeniem w USAJobs, misją NCET będzie wspieranie, prowadzenie dochodzeń i ściganie przestępstw związanych z kryptowalutami i pomoc w ograniczeniu wykorzystania kryptowalut jako narzędzia przestępczego.

Dyrektor NCET będzie kierował „zespołem doświadczonych prokuratorów badających i ścigających sprawy związane z kryptowalutami, stanowiąc centralną część ogólnokrajowych działań na rzecz egzekwowania prawa, których celem jest zwalczanie wykorzystywania kryptowalut jako nielegalnego narzędzia”.

bitfinex i tether zmierzą się z dalszym pozwem zbiorowym
reklama
reklama