Rumunia wystawi na aukcje skonfiskowane BTC i ETH | Wiadomości | CrypS.

Rumunia wystawi na aukcje skonfiskowane BTC i ETH

Zerelik Maciej
rumunia kryptowaluty

Rumuńskie władze zorganizują pierwszą w historii kraju aukcję, na której będzie można licytować kryptowaluty skonfiskowane z przestępstw.

Aukcja skonfiskowanych Bitcoinów (BTC) i Ethereum (ETH)

W dniu 2 października, Krajowa Agencja Zarządzania Zajętym Majątkiem (ANABI) ogłosiła aukcję, na której będzie można licytować skonfiskowane z przestępstw Bitcoiny (BTC) i Ethereum (ETH). Aukcja ma się odbyć zgodnie z wyrokiem prokuratury w Sądzie Ploiesti. Póki co nie podano dokładnej ilości kryptowalut, które będą przedmiotem aukcji. W komunikacie prasowym ANABI stwierdziła:

Biorąc pod uwagę charakter ruchomego majątku wystawionego na aukcję, zwycięski oferent będzie musiał poinformować Agencję, w celu dokonania transferu, o publicznych adresach BTC i ETH powiązanych z platformą handlu cyfrowymi walutami.

Agencja wyjaśniła, że platforma z której skorzysta zwycięzca, będzie musiała przestrzegać rumuńskiego prawa i wytycznych dotyczących instrumentów finansowych. Musi ona posiadać weryfikację KYC oraz stosować się zarówno do krajowych, jak i zagranicznych przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Rumunia została ukarana grzywną

Zgodnie z raportem, Rumunia została wcześniej wezwana do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości za opóźnienie w pełnej transpozycji do prawa krajowego całej gamy przepisów określonych w piątej dyrektywie dot. przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu – w tym przepisów odnoszących się do kryptowalut. W lipcu bieżącego roku Rumunia, podobnie jak Irlandia, została ukarana grzywną, chociaż w międzyczasie kraj ten dokonał transpozycji pozostałych elementów dyrektywy.

Zbliżająca się aukcja jest pierwszą taką inicjatywą w Rumunii. Jednak organy w innych krajach już wcześniej przeprowadzały aukcje kryptowalut skonfiskowanych w sprawach karnych. W lutym 2020 roku United States Marshals Service (USMS), czyli federalna agencja egzekwowania prawa w Departamencie Sprawiedliwości USA, wystawiła na licytacje ponad 4000 skonfiskowanych Bitcoinów (BTC).

rumunia kryptowaluty
reklama
reklama