Rosyjskie władze przygotowują plan uregulowania kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Rosyjskie władze przygotowują plan uregulowania kryptowalut

Mariusz Przepiórka
rosja kryptowaluty

Rosyjskie władze opracowały plan działania, który przewiduje ograniczenia dotyczące kryptowalut, ale nie całkowity zakaz, za którym opowiada się bank centralny. Tak wynika z dokumentu, do którego dotarli dziennikarze Agencji Reutera.

Politycy naciskali na zmianę stanowiska przez bank centralny, który zaproponował ograniczenie handlu i wydobycia kryptowalut z powodu obaw, że może to doprowadzić do braku stabilności finansowej. O kompromis w tej sprawie zaapelował prezydent Władimir Putin.

W skład grupy roboczej wchodzą ministerstwa finansów, gospodarki, cyfryzacji i spraw wewnętrznych, służba bezpieczeństwa FSB oraz bank centralny. Zgodnie z dokumentem, o którym po raz pierwszy poinformował dziennik biznesowy „RBC”, plan działania zatwierdził wicepremier Dmitrij Czernyszenko.

Bank centralny nie zgadza się z przyjętym planem

Przedstawiciel Czernyszenki potwierdził autentyczność dokumentu i wskazał, że punkty uwzględnione w planie zyskały pełne poparcie wszystkich instytucji, z wyjątkiem rosyjskiego banku centralnego. Bank Rosji potwierdził, że zapoznał się z dokumentem.

– Uważamy, że konieczne jest przygotowanie ustawy federalnej, ustanawiającej zakaz emisji i obiegu na terytorium Rosji prywatnych walut cyfrowych, a także określenie odpowiedzialności za naruszenie tego zakazu – wskazano w oświadczeniu banku centralnego.

Binance zapowiada wejście na rosyjski rynek

Propozycja grupy roboczej pozwoliłaby na to, aby kupno i sprzedaż kryptowalut były świadczone wyłącznie przez rosyjskie organizacje bankowe. Proponuje się również stworzenie procedur blokujących zagraniczne giełdy kryptowalutowe przed oferowaniem usług użytkownikom w Rosji, ale zaznaczono, że zagraniczne platformy, które uzyskają odpowiednią licencję, będą mogły działać. Jedną z nich może być giełda Binance, która w tym tygodniu zapowiedziała, że chce rozszerzyć swą działalność na teren Rosji.

rosja kryptowaluty
reklama
reklama