Robert Kiyosaki twierdzi, że to Fed sprawi, że bitcoin stanie się bezcenny | Wiadomości | CrypS.

Robert Kiyosaki twierdzi, że to Fed sprawi, że bitcoin stanie się bezcenny

Jacek Walewski
Biedny ojciec Bogaty ojciec CBDC

Robert Kiyosaki, autor słynnych książek o inwestowaniu, ponownie wypowiedział się nt. bitcoina. Tym razem jednak w wyjątkowym kontekście – ostrzegł bowiem Amerykanów przed powszechną inwigilacją. Zasugerował też, że pierwsza kryptowaluta może stać się docelowo bezcenna.


Robert Kiyosaki: bitcoin będzie bezcenny

Autor książki „Bogaty ojciec, biedny ojciec” napisał dość przerażająco brzmiącego tweeta:

Nadchodzi CBDC Fedu. Prywatność zniknęła. Wielki Brat będzie patrzył. Kiedy CBDC wejdzie na rynek, złoto, srebro, bitcoin i gotówka staną się bezcenne. Zacznij oszczędzać złoto i gotówkę już teraz, zanim będzie za późno.

O co dokładnie chodzi Kiyosaki’emu? O to, że CBDC, czyli cyfrowe waluty banku centralnego, kojarzą się z inwigilacją konsumentów. Nie bez przyczyny, bowiem centralny emitent takiej jednostki płatniczej teoretycznie będzie mógł analizować to, co kupujemy. Do tego będzie mógł zamrozić środki niepokornym obywatelom. Taką władzę ma dać rządowi np. brazylijskie CBDC (wynika to z jego kodu). W świecie takiego ”Wielkiego Brata” złoto, srebro i bitcoin, które gwarantują anonimowość, faktycznie mogą stać się bardzo znaczącym zasobem.

Obawy są przesadzone?

Czy jednak obawy Kiyosaki’ego nie są przesadzone? W końcu Fed nie pracuje obecnie nad CBDC. W zeszłym roku Jerome Powell przyznał, że proces wprowadzenia na rynek takiego rozwiązania potrwałby kilka lat. Takie słowa uspokajają.

Z drugiej strony, w USA zrealizowano np. Projekt Hamilton, który polegał właśnie na testach cyfrowej waluty.

Sprawa CBDC stała się już polityczna. Zakaz emisji cyfrowego dolara w swoim stanie wprowadził RonDeSantis, gubernator Florydy, dziś też jeden z poważniejszych rywali Donalda Trumpa w walce o nominację Partii Republikańskiej na kandydata na prezydenta.

Niedawno Komisja ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych przegłosowała ustawę, która blokuje emisję CBDC w USA.

Ta ustawa jest prosta: wstrzymuje wysiłki państwa za rządów prezydenta [Joe] Bidena dot. wydawania narzędzi nadzoru finansowego, które podważają amerykański styl życia

– skomentował to kongresman Tom Emmer.

Przeciwny emisji CBDC jest też kandydat na prezydenta Partii Demokratycznej Robert F. Kennedy Jr.

Biedny ojciec Bogaty ojciecreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.