Prawda o Samie Altmanie i Worldcoin - BitBoy ostrzega przed tym projektem | Wiadomości | CrypS.

Prawda o Samie Altmanie i Worldcoin – BitBoy ostrzega przed tym projektem

Patryk Chodyniecki
worldcoin

Influencer kryptowalutowy i YouTuber, Ben Armstrong, szerzej znany jako BitBoy, ostrzegł przed nowo uruchomionym kontrowersyjnym projektem WorldCoin. 


W swoim najnowszym filmie stara się ochronić wszystkich odbiorców przed CEO Worldcoina, Samem Altmanem i jego technologią skanowania tęczówki oka. Czy naprawdę mamy się czego obawiać?

Metoda zbierania danych przez WorldCoin budzi wątpliwości 

Projekt WorldCoin został założony przez Sama Altmana (twórcę OpenAI). Chociaż uruchomiono go oficjalnie w lipcu tego roku, to szybko zdobył popularność. Jednocześnie zwrócił uwagę mediów na fakt, że użytkownicy muszą dostarczyć dane biometryczne poprzez skanowanie tęczówki, aby otrzymać World ID. Niestety jego metoda zbierania danych wzbudziła obawy wśród globalnych regulatorów danych oraz w kwestii prywatności. Mimo tego, Worldcoin pozostaje popularny w społeczności kryptowalut.

Reakcja organów regulacyjnych na WorldCoin 

W dniu 2 sierpnia Urząd Komisarza ds. Ochrony Danych w Kenii nakazał firmie-matce Worldcoin, Tools for Humanity, wstrzymanie zbierania danych osobowych od obywateli tego kraju. Kilka dni później urząd ten przeprowadził nalot na placówkę Worldcoin w Nairobi. Konfiskowano dokumenty i sprzęt związany z technologią skanowania tęczówki i powiązany z kolekcjonowaniem istotnych informacji na temat ludzi. 

Walka krajów z biometrycznym systemem 

Należy podkreślić, że Kenia nie jest jedynym krajem, który wyraził obawy i sceptycyzm wobec skanowania tęczówki przez firmę. Inne organy nadzoru prywatności, w tym francuska Komisja Narodowa ds. Informatyki i Wolności (CNIL), rozpoczęły śledztwa w sprawie działań Worldcoin. Ponadto w dniu 28 lipca serwis Reuters poinformował, że CNIL stwierdziła, że legalność procesu zbierania danych przez Worldcoin jest wątpliwa. Podobnie, 31 lipca brytyjski organ nadzoru prywatności, Information Commission Office (ICO), ostrzegł przed ryzykiem takiego uzyskiwania danych osobowych. Argentyna również przygląda się rozwojowi wypadków

Podsumowanie 

Sektor kryptowalut nadal ewoluuje, a kwestie regulacyjne i bezpieczeństwa stają się coraz bardziej kluczowe. Działania i metody zbierania danych przez WorldCoin podkreślają znaczenie solidnego ramowego prawa regulacyjnego oraz wyzwań, przed jakimi stoją platformy kryptowalutowe w tym dynamicznym środowisku. Czy skanowanie siatkówki oka jest elementem przyszłości i rozwoju technologii, czy jednak zbędną ingerencją w nasze ciało? Co sądzicie o tym pomyśle? Dajcie znać w komentarzach!

worldcoinreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.