Potencjalna podwyżka podatku od zysków z kryptowalut w Wielkiej Brytanii | Wiadomości | CrypS.

Potencjalna podwyżka podatku od zysków z kryptowalut w Wielkiej Brytanii

Konrad Juszczyk
Potencjalna podwyżka podatku od zysków z kryptowalut w Wielkiej Brytanii

Duże podwyżki podatku od zysków kapitałowych z poważnymi konsekwencjami dla inwestorów kryptowalutowych są na ustach rządu Wielkiej Brytanii.

Podwyższone podatki od kryptowalut w Wielkiej Brytanii

Brytyjski kanclerz skarbu Rishi Sunak rozważa dużą podwyżkę podatku od zysków kapitałowych, co miałoby znaczący wpływ na posiadaczy kryptowalut. Działania te podyktowane są kolejną fazą planu Biura Odpowiedzialności Budżetowej (OBR), według której najważniejsze jest obecnie zwalczenie wirusa i ochrona miejsc pracy. Rząd pożyczył rekordową kwotę 270 miliardów funtów na walkę z pandemią koronawirusa, chcąc wesprzeć pracowników na urlopach i bezrobotnych, więc teraz szuka zwrotu tych kosztów – a tak się składa, że cena Bitcoina wzrosła z 7000 funtów na początku 2020 roku do około 37,000 funtów dzisiaj, tak więc posiadacze kryptowalut mogą okazać się kuszącym źródłem dochodów dla rządu Wielkiej Brytanii.

Mimo że Bitcoin może nie znajdować się bezpośrednio na radarze kanclerza, jeśli pogłoski o wzroście stawek podatku od zysków kapitałowych się ziszczą, umożliwiłoby to kanclerzowi potencjalnie czerpanie korzyści dzięki tym, którzy zainwestowali w tę klasę aktywów. – powiedział Thomas Cattee, prawnik zajmujący się przestępczością w Gherson Solicitors.

Według raportu Urzędu ds. Uproszczenia Podatku (Office of Tax Simplification) ściślejsze dostosowanie podatku od zysków kapitałowych przyniosłoby około 14 miliardów funtów państwu. Oznaczałoby to podwojenie stawek podatku od zysków kapitałowych; obecnie podatek od zysków kapitałowych jest pobierany w wysokości 10% dla podatników według stawki podstawowej (zarabiających do 50000 GBP) i 20% dla podatników o wyższej stawce (zarabiających ponad 50000 GBP), podczas gdy podatek dochodowy wynosi 20% dla stawki podstawowej podatników i 40% dla podatników o wyższej stawce. W raporcie przedstawiono również możliwość obniżenia rocznej kwoty zwolnionej z podatku od zysków kapitałowych z 12,300 GBP do 6000 lub nawet 2500 GBP.

Wpływ podatków na posiadaczy kryptowalut

Według HM Revenue and Customs (HMRC) zdecydowana większość posiadaczy kryptowalut, będzie zobowiązana do zapłaty podatku od zysków kapitałowych, gdy zechcą sprzedać swoje waluty cyfrowe za pieniądze fiducjarne.

Warto podkreślić, że ten scenariusz jest prawdopodobny, jednak nie wszyscy uważają, że kanclerz nałoży duże podwyżki podatków. Według Nimesha Shaha dyrektora generalnego firmy doradztwa podatkowego Blick Rothenberg, jest za wcześnie, by kanclerz rozważał dostosowanie stawek podatku od zysków kapitałowych do podatku dochodowego.

Inną grupą, na którą może mieć wpływ budżet kanclerza, są górnicy bitcoinów. Obecnie HMRC traktuje kopanie kryptowalut jako „różne dochody”, a odbiorcy są zobowiązani do zapłacenia podatku dochodowego. Ale według Sunday Times kanclerz Wielkiej Brytanii rozważa również zamrożenie progu podatku dochodowego i chociaż mogłoby to oznaczać dla górników uderzenie finansowe, byłoby ono znacznie mniejsze niż wpływ na osoby zobowiązane do zapłaty podatku od zysków kapitałowych.

Potencjalna podwyżka podatku od zysków z kryptowalut w Wielkiej Brytanii
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.