Poprawka w Ustawie infrastrukturalnej budzi niepokój branży krypto | Wiadomości | CrypS.

Poprawka w Ustawie infrastrukturalnej budzi niepokój branży krypto

Mariusz Przepiórka
Liczba użytkowników kryptowalut podwoiła się w ciągu 4 miesięcy

Eksperci z zakresu prawa ostrzegają, że część projektu amerykańskiej ustawy infrastrukturalnej, która ma być poddana pod głosowanie w piątek, zmienia część kodeksu podatkowego i sprawia, że niezgłaszanie przez firmy i osoby prywatne transakcji dotyczących aktywów cyfrowych staje się przestępstwem.

Abraham Sutherland, wykładowca wydziału prawa University of Virginia powiedział, że jest to złe dla wszystkich użytkowników aktywów cyfrowych, ale szczególnie złe dla zdecentralizowanych finansów. – Ustawa nie zakazuje DeFi w całości. Zamiast tego, nakłada wymagania dotyczące sprawozdawczości, które, biorąc pod uwagę sposób działania DeFi, uniemożliwiają ich przestrzeganie – wyjaśnił Sutherland.

Zmiana definicji gotówki

Meltem Demirors, główny strateg CoinShares, zgłosiła na Twitterze swoje obawy dotyczące tego, co uważa za niekonstytucyjny i antyamerykański charakter poprawki do artykułu 6050I kodeksu podatkowego, która jest częścią ustawy infrastrukturalnej.

Od 1984 roku artykuł 6050I kodeksu podatkowego nakłada na firmy i osoby prywatne, które otrzymują fizyczną gotówkę lub przelew bankowy przekraczający 10 tys. USD, obowiązek złożenia formularza 8300 i zgłoszenia danych osobowych nadawcy, takich jak nazwisko, adres i numer ubezpieczenia społecznego do amerykańskiego urzędu podatkowego (IRS). Poprawka obejmująca osiem słów dodaje w definicji gotówki „wszelkie aktywa cyfrowe”.

Przepis niewykonalny dla części branży krypto

Budzi to oczywiste obawy o prywatność w przypadku zastosowania do zdecentralizowanych finansów i transakcji kryptowalutowych, a dla wielu projektów jest po prostu niewykonalne. Sutherland wyjaśnił w odcinku podcastu Unchained z Laurą Shin, że artykuł 6050I szybko ewoluował, aby stać się narzędziem walki z przestępczością w wojnie narkotykowej w latach 80-tych i wskazał, że dotyczy on walki z przestępczością, a nie podatków.

W przypadku zastosowania artykułu 6050I do transakcji aktywami cyfrowymi, firmy i wiele osób fizycznych, które nie zgłoszą informacji o nadawcy aktywów cyfrowych do IRS, zostaną uznane za przestępców. Zdaniem Sutherlanda, poprawka do artykułu 6050I jest obrazą dla norm demokratycznego stanowienia prawa. Została ona po cichu wsadzona do 2700-stronicowej ustawy o wydatkach, rzekomo jako środek podatkowy mający na celu obniżenie kosztów ustawy. Podkreślił, że należy odnieść się do tego przepisu teraz, póki jeszcze jest czas, aby powstrzymać wprowadzenie go w życie.

Liczba użytkowników kryptowalut podwoiła się w ciągu 4 miesięcy
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.