Połowa nielegalnego krypto jest prana przez zaledwie pięć serwisów | Wiadomości | CrypS.

Połowa nielegalnego krypto jest prana przez zaledwie pięć serwisów

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
creepy hacker - mask - blue face

Nowy raport Chainalysis wykazał, że znaczna większość nielegalnie zdobytych kryptowalut przepływa przez zaledwie kilkaset adresów depozytowych i kilka serwisów.

“2021 Crypto Crime Report” wykazał, że 55% wszystkich nielegalnie pozyskanych kryptowalut – tych zdobytych poprzez oszustwa, ransomware lub wykorzystywanych na rynkach darknetowych – jest pranych za pośrednictwem zaledwie pięciu serwisów. Z kolei te właśnie usługi używają zaledwie 270 unikalnych adresów depozytowych.

W raporcie stwierdzono również, że najwięksi przetwórcy nielegalnych funduszy, celowo obsługują przestępców i bez nich prawdopodobnie nie byliby w stanie utrzymać się na rynku. Zidentyfikowanie i ściganie właścicieli tych adresów, może wyeliminować znaczną część infrastruktury obecnie wykorzystywanej do cyfrowego prania brudnych aktywów.

Chainalysis współpracuje z giełdami kryptowalut i organami ścigania w celu zidentyfikowania adresów portfeli kryptowalutowych używanych przez oszustwa phishingowe, oszustwa w mediach społecznościowych, ransomware, użytkowników rynku darknet i innych przestępców. Firma śledzi środki, które przechodzą przez wiele portfeli do ostatecznego adresu depozytowego. Adresy te są wykorzystywane do identyfikacji innych deponentów, co pozwala badaczom uzyskać niekompletny, ale wartościowy obraz świata cyfrowego prania pieniędzy.

Nie rzucając żadnych konkretnych oskarżeń, Chainalysis wskazał na “zagnieżdżone usługi”, w tym itBit zagnieżdżony w Paxos i Changelly zagnieżdżony w HitBTC, jako źródła prania pieniędzy na giełdach. Te usługi wykorzystują pary handlowe i płynność większej giełdy, aby zamaskować nielegalną działalność w ramach ogólnej puli transakcji z giełdy macierzystej.

creepy hacker - mask - blue facereklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.