Polityczny więzień bitcoina odsiedział już 10 lat swojego dożywotniego wyroku więzienia | Wiadomości | CrypS.

Polityczny więzień bitcoina odsiedział już 10 lat swojego dożywotniego wyroku więzienia

Ross Ulbricht

Założyciel internetowej platformy aukcyjnej działającej w sieci Tor, zwanej Silk Road, która została zamknięta przez organy ścigania w 2013 r., spędził za kratami już dekadę.


Ross William Ulbricht został skazany na dożywocie za stworzenie oraz prowadzenie strony internetowej na rynku darknet, gdzie handlować można było nielegalnymi produktami oraz usługami, wykorzystując przy tym bitcoina (BTC) jako środek płatniczy.

Ross Ulbricht modli się o miłosierdzie

10 lat temu amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) aresztowało założyciela Silk Road znanego pod pseudonimem ”Dread Pirate Roberts”. Stworzona przez niego platforma była wówczas pierwszym nowoczesnym internetowym rynkiem darknetu. Ross Ulbricht zarządzał nim ze swojego osobistego laptopa. Ten później został przejęty przez organy ścigania ze Stanów Zjednoczonych.

2 października 2023 r. skazany na dożywocie amerykański przedsiębiorca opublikował wpis na platformie X (dawnym Twitterze), podkreślając, iż dziś kończy się pełna dekada, odkąd przebywa on w więziennych murach. Dodał obok, że wizja spędzenia reszty życia za betonowymi ścianami i zamkniętymi drzwiami jest jedną z jego głównych obaw.

Ross Ulbricht nie obwinia nikogo za to, iż znalazł się w tym miejscu. Co więcej, pokornie przyznaje, że to wyłącznie jego złe wybory doprowadziły go tutaj. Obok nie porzuca on jednak nadziei na możliwe odzyskanie wolności w przyszłości, podkreślając, iż jedyne co mu pozostało to modlenie się o miłosierdzie.

Surowa kara założyciela Silk Road

Między lutym 2011 r., a lipcem 2013 r. strona internetowa założona przez Ross Ulbricht wygenerowała obrót w wysokości 9 519 664 BTC (około 1,2 miliarda dolarów w momencie publikacji dokumentów sądowych) oraz pobrała prowizję wynoszącą 600 000 BTC (około 80 milionów dolarów w tamtym czasie).

Amerykański sąd federalny skazał założyciela Silk Road w maju 2015 r. Postanowiono mu wtedy różne zarzuty związane z prowadzeniem strony w darknecie. Otrzymał on pięć wyroków do odbycia jednocześnie, w tym nałożono na niego dwie kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości zwolnienia warunkowego.

Przed wydaniem wyroku Ross Ulbricht skierował list do sędziego, w którym to stwierdził, że jego działania związane z Silk Road miały związek z libertariańskim idealizmem. Rynek ten miał dać ludziom wolność dokonywania własnych wyborów. Jednocześnie oskarżony przyznał, iż popełnił “straszny błąd”, który “zrujnował mu życie”.

Walka o uwolnienie Rossa Ulbrichta

Historia założyciela Silk Road spotkała się z dużym zainteresowaniem, a wiele osób sądzi, że wymiar sprawiedliwości jest dla niego zbyt surowy. Ross Ulbricht pozyskał rzeszę zwolenników, którzy pragną jego ułaskawienia.

Na tym tle warto wspomnieć o stronie internetowej wzywającej do uwolnienia wspomnianego przedsiębiorcy. Wezwanie to zostało poparte przez ponad 250 organizacji, a pół miliona ludzi podpisało wirtualną petycję z nim związaną. Ross Ulbricht cieszy się szczególnym wsparciem ze strony społeczności kryptowalut. Niektórzy twierdzą nawet, iż został on “więźniem politycznym bitcoina”.

W opinii wielu obserwatorów tej sytuacji kara wymierzona Rossowi Ulbrichtowi jest wysoce niesprawiedliwa, ponieważ średni wyrok nałożony na inne osoby zaangażowane w Silk Road wynosi jedynie 6 lat. Jeden z największych sprzedawców narkotyków korzystających z tej strony odsiedział tylko 7 lat i obecnie jest wolny.

Z drugiej strony są też osoby, które uważają, że Ross Ulbricht zasłużył na to, co go spotkało, ponieważ w pewien sposób przyzwolił ludziom robić okropne rzeczy. Co więcej, sam był podejrzewany o wynajęcie płatnych morderców, choć nie zostało o to oficjalnie oskarżony.

Ross Ulbrichtreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.