Czy Ghana będzie pierwszym krajem w Afryce, który wprowadzi CBDC? | Wiadomości | CrypS.

Czy Ghana będzie pierwszym krajem w Afryce, który wprowadzi CBDC?

Konrad Juszczyk
pierwsze CBDC w Ghanie w Afryce

Bank Centralny Ghany (BoG) jest na zaawansowanym etapie opracowywania krajowej waluty cyfrowej (CBDC). Poinformował o tym szef BoG, Ernest Addison podczas konferencji prasowej.

CBDC w Ghanie

Gubernator banku centralnego Ghany (BoG), Ernest Addison, przemawiając podczas konferencji prasowej w Akrze, ujawnił, że BoG jest na zaawansowanym etapie tworzenia CBDC. Ghana stała się pierwszym krajem na kontynencie, który zbadał koncepcję cyfrowej waluty banku centralnego, powiedział urzędnik, a teraz chce stać się pierwszym państwem w Afryce, które wypuści cyfrową walutę banku centralnego.

Posuwamy się etapami. Pierwszy poświęcony był opracowaniu koncepcji CBDC. Teraz rozważamy uruchomienie pilotażu. Ograniczona liczba użytkowników będzie mogła korzystać z cyfrowej waluty za pomocą aplikacji mobilnej. Na podstawie tego doświadczenia zdecydujemy, co zmienić w projekcie i czy warto go wdrożyć. – wyjaśnił Addison

W ramach swojego wystąpienia gubernator banku powiedział, że e-cedi (cyfrowa waluta Ghany) przejdzie przez fazy rozwoju i oceny, zanim zostanie podjęta decyzja o ogólnokrajowym wdrożeniu. Opisując dotychczasowy proces, Addison powiedział, że faza pierwsza opierająca się na zaprojektowaniu CBDC zbliża się już do końca, a zespół wdrożeniowy jest w gotowości do fazy drugiej. Testy pilotażowe będą obejmować ograniczone wdrożenie planowanego e-cedi dla płatności mobilnych.

Ghana chce być pionierem w rozwoju CBDC na kontynencie, stwierdził Ernest Addison mówiąc: Bank Ghany był jednym z pierwszych afrykańskich banków centralnych, który oświadczył, że pracuje nad walutą cyfrową, przyglądając się koncepcji e-cedi.

Warto podkreślić, że rzeczywiście BoG badał możliwość stworzenia CBDC od końca 2019 roku, a w czerwcu 2020 roku bank centralny potwierdził, że jest gotowy do pilotażu eksperymentalnego projektu e-cedi. Addison poruszył również temat aktywów kryptowalutowych. Stwierdził, że „nie są w stanie skutecznie pełnić funkcji pieniądza”, jednak ciężko było spodziewać się innej odpowiedzi od urzędnika.

pierwsze CBDC w Ghanie w Afryce
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.