Panama zezwala na płatności w kryptowalutach | Wiadomości | CrypS.

Panama zezwala na płatności w kryptowalutach

Mariusz Przepiórka
Prezydent Panamy częściowo zawetuje krajową ustawę o kryptowalutach

Panamski parlament przyjął projekt ustawy regulującej komercjalizację i wykorzystanie kryptowalut. Po podpisaniu przez prezydenta umożliwi ona mieszkańcom kraju płacenie podatków i długów cywilnych za pomocą wielu aktywów cyfrowych.


Gabriel Silva – 32-letni parlamentarzysta z Panamy, który stoi za ustawą – ogłosił jej przyjęcie w czwartek, po tym jak uzyskała ona akceptację w trzecim czytaniu. Powiedział on, że ustawa pomoże uczynić z Panamy „centrum innowacji i technologii” w Ameryce Łacińskiej.

Gdy Salwador, środkowoamerykański sąsiad Panamy, przyjął bitcoina jako prawny środek płatniczy, odnotował spory napływ turystów i zagranicznych pieniędzy. Ustawa przyjęta przez parlament Panamy może mieć podobny efekt, biorąc pod uwagę, że jej treść zawiera kilka podobnych zapisów.

Przykładowo jeden z artykułów wskazuje m.in., że organy i podmioty Republiki Panamy mogą otrzymywać płatności, bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotów przetwarzających płatności z tytułu podatków, opłat i innych zobowiązań podatkowych dotyczących kryptowalut. Kryptowaluty dopuszczone do tego celu zostaną określone w przyszłych przepisach.

W innym miejscu ustawa wskazuje, że środkiem płatniczym z tytułu wszelkich długów cywilnych lub handlowych mogą być kryptowaluty, które nie są zabronione przez system prawny Panamy. Te kryptowaluty to bitcoin (BTC), ethereum (ETH), XRP, litecoin (LTC), XDC network (XDC), elrond (EGLD), stellar (XLM), IOTA i algorand (ALGO).

Firmy nie mają obowiązku akceptacji kryptowalut

Ponadto zgodnie z zasadami panamskiego systemu podatków terytorialnych, kryptowaluty będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od zysków kapitałowych w wysokości 0%. Biorąc pod uwagę te szczegóły, nowe prawo sprawia, że bitcoin – i być może wiele innych kryptowalut – staje się rzeczywistym legalnym środkiem płatniczym.

Jednakże, wypowiadając się w tym tygodniu w Radio Panama, Silva wyjaśnił pewne istotne różnice w stosunku do prawa Salwadoru. Przede wszystkim nie zobowiązuje ono firm do przyjmowania płatności kryptowalutami.

Prezydent Panamy częściowo zawetuje krajową ustawę o kryptowalutach
reklama
reklama