Pakistańskie władze przeprowadzą postępowanie w sprawie Binance | Wiadomości | CrypS.

Pakistańskie władze przeprowadzą postępowanie w sprawie Binance

Mariusz Przepiórka
fia pakistan

Według doniesień lokalnych mediów, pakistańska Federalna Agencja Śledcza (FIA) bada możliwe powiązania giełdy kryptowalutowej Binance z wielomilionowym oszustwem kryptowalutowym w regionie.

Jednostka FIA zajmująca się cyberprzestępczością zażądała, aby dyrektor regionalny Hamza Khan zajął stanowisko w sprawie powiązań firmy z „oszukańczymi aplikacjami na urządzenia przenośne, które oferują inwestycje online”. Zapytania zostały również wysłane do siedziby giełdy na Kajmanach i do Binance US.

Według agencji, nieuczciwy proceder przybrał formę piramidy finansowej, w której użytkownikom obiecywano wysokie zyski za pozyskiwanie nowych klientów. Inwestorzy zostali poproszeni o zarejestrowanie się na Binance, a następnie przeniesienie środków do portfela podmiotu zewnętrznego w celu osiągniecia zysku. Po zebraniu wystarczającego kapitału organizatorzy zniknęli z funduszami użytkowników.

FIA walczy z nieuczciwymi aplikacjami

Systemy te przynoszą zyski starym klientom kosztem nowych. Ostatecznie znikają, zyskując pokaźną bazę kapitałową liczoną w miliardach rupii – wyjaśniła FIA.

W oparciu o skargi ofiar organy ścigania zidentyfikowały co najmniej jedenaście takich aplikacji, które zostały zamknięte w grudniu 2021: MCX, HFC, HTFOX, FXCOPY, OKIMINI, BB001, AVG86C, BX66, UG, TASKTOK i 91fp. Średnia liczba użytkowników w każdej z nich wynosiła około 5000, choć HFC miało 30 000 klientów.

Deklarowany zakres inwestycji na osobę wynosił od 100 do 80 tys. USD, a średnio 2 tys. USD. W związku z tym, szacunkowe szkody wyrządzone przez organizatorów sięgnęły prawie 100 mln USD – podaje FIA.

Organy ścigania zidentyfikowały „co najmniej 26 podejrzanych portfeli” na giełdzie Binance, do których mogły zostać przelane skradzione środki. Władze zażądały od giełdy podania szczegółów i zablokowania kont. FIA chce również poznać mechanizm, za pomocą którego nieuczciwe aplikacje integrują interfejsy API Binance w celu świadczenia usług.

Changpeng Zhao wyceniany na 96 mld USD

Tymczasem według serwisu Bloomberg, majątek Changpenga Zhao, założyciela i dyrektora generalnego Binance, może wynosić 96 mld USD. Bloomberg opiera swe szacunki na wartości giełdy Binance, w której Zhao ma posiadać 96% udziałów. W obliczeniach nie uwzględniono jednak posiadanych przez niego aktywów cyfrowych.

fia pakistan
reklama
reklama