Pakistan otwiera państwowe kopalnie BTC | Wiadomości | CrypS.

Pakistan otwiera państwowe kopalnie BTC

Zerelik Maciej
Nowelizacja przepisów odnośnie kryptowalut w trakcie rozpatrzenia - Pakistan

Zgodnie z raportem lokalnych mediów, rząd Khyber Pakhtunkhwa (KP), jednej z czterech pakistańskich prowincji, ogłosił uruchomienie dwóch państwowych kopalni BTC.

Ziaullah Bangash, doradca naczelnego ministra KP ds. technologii informacyjnych, powiedział, że nową ustawę uchwalono na Zgromadzeniu Prowincji. Przyjęto również przepis, pozwalający osobom fizycznym na tworzenie własnych kryptowalut bez żadnych zmartwień prawnych.

Stanowisko Pakistanu wobec Bitcoina jest podobne do stanowiska innych krajów. Sektor ten nadal boryka się z biurokracją, ale władze lokalne (i osoby prywatne) powoli forsują regulacje, które mogą pomóc skarbowi państwa – takie, które pomagają w szerszej akceptacji cyfrowych walut.

Naturalnie chłodne, górskie środowisko Pakistanu sprzyja koparkom bitcoina, które przeprowadzają tysiące obliczeń co sekundę w celu utrzymania sieci. Przy okazji zużywają one ogromne ilości energii – co z kolei pomaga lokalnej gospodarce.

W zeszłym roku urzędnicy na czele z Bangaszem przekazali rezolucję do pakistańskiego rządu centralnego. Wzywali w niej do legalizacji wydobycia i posiadania Bitcoinów w całym kraju.

„Apelujemy do rządu centralnego o uważne rozpatrzenie naszej propozycji legalizacji kryptowalut”.

W międzyczasie została uruchomiona jednak z pierwszych prywatnych kopalni w tym kraju. Jej założycielem jest Waqar Zak – pakistański krypto influencer.

Zwrócenie się ku Bitcoinowi jako źródle dochodów i wzrostu gospodarczego nie jest czymś wyjątkowym. W zeszłym roku, rząd Iranu ogłosił, że kupi Bitcoina od górników, aby sfinansować import i ułatwić handel.

Nowelizacja przepisów odnośnie kryptowalut w trakcie rozpatrzenia - Pakistan
reklama
reklama