Oszuści oferują darmowe BTC na zhakowanej rosyjskiej stronie rządowej | Wiadomości | CrypS.

Oszuści oferują darmowe BTC na zhakowanej rosyjskiej stronie rządowej

Zerelik Maciej
rosja opracuje cbdc

Anonimowi oszuści zhakowali rosyjską stronę internetową i przeprowadzili fałszywy giveaway bitcoina. Co więcej, według najnowszego raportu, w pierwszej połowie tego roku krypto oszustwa w Rosji osiągnęły wartość 30 mln USD.

Jak informuje serwis rzn.com, strona internetowa lokalnych władz w rosyjskim mieście Riazań padła ofiarą hakerów dwukrotnie w ciągu jednego dnia. Napastnicy za jej pomocą przeprowadzili fałszywy giveaway, który wymagał od użytkowników pobrania specjalnej aplikacji.

Oszuści początkowo obiecali wysłać 0,025 ВТС każdemu kto zainstaluje aplikację. Później zmienili jednak nagrodę na 1000 dolarów w BTC dla każdego z pięciu losowo wybranych uczestników „loterii online Ryazani”. Obie reklamy już zniknęły ze strony burmistrza, jednak lokalne media opublikowały screena jednej z nichryazan:

Krypto oszustwa kryptowalutowe w Rosji osiągnęły wartość 30 mln USD

W 2021 roku miał miejsce gwałtowny wzrost liczy oszustw związanych z kryptowalutami na całym świecie. W pierwszej połowie roku straty wyniosły szacunkowo 1,5 miliarda dolarów. Jest to liczba nawet dwa lub trzy razy większa niż w ubiegłym roku. Tak twierdzi firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem Zecurion.

Według raportu opublikowanego na początku tego tygodnia, na Federację Rosyjską przypada 2% globalnej kwoty – około 30 milionów dolarów, czyli prawie 2,2 miliarda rubli. Analitycy uważają, że główne przyczyny tego wzrostu wynikają z rosnącej ekspozycji użytkowników na cyfrowe aktywa oraz chęci osiągnięcia szybkich zysków w nieuregulowanym sektorze. Spodziewają się również, że kryptowalutowe scamy w tym roku mogą wzrosnąć aż o 15%.

W lipcu Centralny Bank Rosji (CBR) ogłosił, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku zidentyfikował 146 piramid finansowych. Liczba ta jest 1,5 razy większa w porównaniu z tym samym okresem 2020 roku. 

rosja opracuje cbdc
reklama
reklama