Oświadczenie Fed-u w sprawie stóp proc. W co gra Jerome Powell? | Wiadomości | CrypS.

Oświadczenie Fed-u w sprawie stóp proc. W co gra Jerome Powell?

Fed

Federalny Komitet Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (Fed) podjął decyzję o utrzymaniu referencyjnych stóp funduszy federalnych na poziomie 5,25–5,50%, jednocześnie przewidując jedną obniżkę stóp procentowych w tym roku.


  • Fed utrzymał referencyjne stopy funduszy federalnych na poziomie 5,25–5,50%, jednocześnie przewidując jedną obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych w 2024 roku,
  • Wskaźniki inflacji wskazują na skromny postęp w kierunku celu 2%, a rynki kryptowalut i akcji zareagowały na te informacje wzrostem cen.

Utrzymanie stóp procentowych przez Fed

Fed, zgodnie z oczekiwaniami, utrzymał referencyjne stopy funduszy federalnych na poziomie 5,25–5,50%. Decyzja ta wynika z umiarkowanego postępu w kierunku osiągnięcia celu inflacyjnego na poziomie 2%. W poprzednich oświadczeniach politycznych bank centralny Stanów Zjednoczonych narzekał na brak postępu, jednak obecnie użyto terminu „skromny” postęp. 

Aktualizacja prognoz gospodarczych przez Fed pokazuje, że mediana oczekiwań dotyczących stopy funduszy federalnych na koniec 2024 roku wynosi teraz 5,1% w porównaniu z 4,6% trzy miesiące temu. Oznacza to, iż instytucja ta spodziewa się tylko jednej obniżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych w tym roku, w porównaniu do wcześniejszych prognoz zakładających 75 punktów bazowych.

Warto mieć na uwadze to, że niektórzy amerykańscy senatorowie – np. Elizabeth Warren prosili Fed o obniżkę stóp procentowych. Te bowiem utrzymywane na wysokim poziomie, pozostają uciążliwe dla Amerykanów.  

Reakcje rynków finansowych

Raport dotyczący indeksu cen towarów i usług konsumenckich (CPI) w USA za maj wykazał spowolnienie inflacji, co wpłynęło na gwałtowny wzrost rynku kryptowalut, i akcji. Uwzględniając go, inwestorzy zwiększyli swoje oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych przez Fed, co spowodowało, że cena bitcoina (BTC) wzrosła do 69 100 dolarów.

Skok cenowy widoczny jest również na czołowych altcoinach. Cena ethera (ETH) i binance coina (BNB) wzrosła o ponad 2% w ciągu doby, a Solana (SOL) zyskała ponad 5% w tym samym czasie. Obok wyraźny wzrost odnotowały również giełdy w USA: Nasdaq zyskał 1,7%, a S&P 500 wzrósł o 1%. 

Fedreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.