Ofiary ataków ransomware zapłaciły w 2021 co najmniej 81 mln USD w kryptowalutach | Wiadomości | CrypS.

Ofiary ataków ransomware zapłaciły w 2021 co najmniej 81 mln USD w kryptowalutach

Mariusz Przepiórka
ransomware

Z raportu firmy Chainalysis, zajmującej się analizą blockchain, wynika, że do tej pory w 2021 roku adresy związane z atakami ransomware przyniosły hakerom aż 81 mln USD zysku. Firma podkreśliła, że kwotę 81 mln USD należy na razie traktować jako dolną granicę, ponieważ suma ta prawie na pewno wzrośnie po zidentyfikowaniu kolejnych adresów ransomware.

Ataki ransomware

Według Chainalysis, w 2020 roku na adresy ransomware dokonano płatności kryptowalutowych na kwotę około 406 mln USD, co jest największą kwotą w historii. Ransomware to złośliwe oprogramowanie, które blokuje komputer i pliki ofiary do czasu, aż zapłaci ona, zazwyczaj w formie kryptowaluty, za odblokowanie systemu. W ostatnich dniach serwisy informacyjne w Stanach Zjednoczonych skupiły się na oprogramowaniu ransomware z powodu ataku na Colonial Pipeline, dużą firmę zajmującą się transportem energii.

Firma Colonial Pipeline ostatecznie zapłaciła 5 mln USD w bitcoinach po tym, jak jej system został zaatakowany przez oprogramowanie ransomware, powodując wyłączenie rurociągów obsługujących nawet połowę dostaw na wschodnim wybrzeżu USA. Ostatnie doniesienia wskazują, że grupa stojąca za atakiem, DarkSide, sama boryka się z problemami, w tym przejęciem jej serwerów.

Jak wygląda atak ransomware
Jak wygląda atak ransomware?

Dane opublikowane w ubiegłym tygodniu przez firmę analityczną Elliptic zidentyfikowały portfel bitcoinowy DarkSide i wskazały, że płatność 75 BTC od Colonial została przetworzona 8 maja. Portfel ten przetworzył również płatność w wysokości 4,4 mln USD dokonaną przez firmę Brenntag, europejskiego dystrybutora chemikaliów, która również została dotknięta atakiem ransomware ze strony DarkSide.

ransomware
reklama
reklama