OECD zapowiada międzynarodowe standardy opodatkowania kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

OECD zapowiada międzynarodowe standardy opodatkowania kryptowalut

Mariusz Przepiórka
Opodatkowanie kryptowalut przed OECD 2021 rok Regulacje

Pascal Saint-Amans, dyrektor Centrum Polityki i Administracji Podatkowej OECD, zapewnił, że organizacja zrzeszająca 37 krajów wprowadzi w 2021 roku wspólny standard sprawozdawczości (CRS) dla aktywów kryptowalutowych.

Według informacji Law360, Amans powiedział, że standardy w zakresie opodatkowania kryptowalut „będą odpowiednikiem CRS wypracowanego przez OECD w zakresie zwalczania unikania podatków”. Dyrektor przypisał prawdopodobny rozwój CRS w zakresie podatku od produktów kryptograficznych chęci wprowadzenia lepszych standardów w zakresie regulacji dotyczących produktów kryptowalutowych wyrażanej przez kraje członkowskie. Amans zapewnił też, że członkowie OECD są zdeterminowani, by wprowadzić standardy, dlatego finalizacji procesu można spodziewać się w roku 2021.

Równoległe działania OECD i UE

Wypowiedzi Amansa pojawiają się kilka dni po tym, jak Komisja Europejska rozpoczęła proces zmiany i rozszerzenia przepisów dotyczących uchylania się od płacenia podatków w odniesieniu do kryptowalut. Propozycja zmian została opublikowana 23 listopada, a do 21 grudnia KE prowadzi konsultacje w tej sprawie. Oczekuje się, że nowe przepisy zostaną wprowadzone w trzecim kwartale 2021 roku.

Pomimo działań podjętych przez Komisję, Amans oczekuje, że OECD ustanowi swoje standardy przez Unią Europejską. Nieskoordynowane jednoczesne działania mogą jednak doprowadzić do tego, że OECD i Unia Europejska opracują sprzeczne ze sobą stanowiska. Grozi to stworzeniem wyzwań regulacyjnych dla europejskich członków OECD, jak ostatnio miało to miejsce w odniesieniu do opodatkowania usług cyfrowych.

Amans odrzuca te obawy, twierdząc jednak, że propozycja OECD będzie „uzupełnieniem” rozporządzeń UE. W rozmowie z Law360 rzecznik Komisji Europejskiej wskazał, że organizacja pracuje równolegle z OECD, aby „w miarę możliwości uniknąć nakładania się przepisów lub ich niespójności”. Rzecznik podkreślił również, że specyficzna sytuacji Unii Europejskiej musi zostać uwzględniona w tworzonych standardach.

Opodatkowanie kryptowalut przed OECD 2021 rokreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.