Nvidia prezentuje nową generację serwerowych chipów AI | Wiadomości | CrypS.

Nvidia prezentuje nową generację serwerowych chipów AI

Zerelik Maciej
nvidia

Na dorocznej konferencji GTC 2022 firma Nvidia ogłosiła kilka nowych układów i technologii zaprojektowanych w celu zwiększenia wydajności obliczeniowej algorytmów sztucznej inteligencji.

Nvidia Hopper

Korporacja zaprezentowała swoją architekturę akceleratorów wideo następnej generacji, Hopper, oraz oparty na niej układ H100, który jest przeznaczony do zadań związanych z uczeniem maszynowym.

Jest on produkowany w procesie technologicznym 4nm i zawiera 80 miliardów tranzystorów. Jest to pierwszy procesor graficzny firmy, który obsługuje interfejs łączności PCle Gen5 oraz HBM3. Dzięki temu uzyskuje on przepustowość pamięci na poziomie 3TB/s.

nvidia hopper

Firma twierdzi, że H100 jest trzy razy szybszy od swojego poprzednika A100 w obliczeniach FP16, FP32 i FP64 oraz sześć razy szybszy w 8-bitowych obliczeniach zmiennoprzecinkowych. Paresh Harya, starszy dyrektor ds. zarządzania produktami w firmie Nvidia powiedział:

W przypadku szkolenia gigantycznych modeli Transformera, H100 był dziewięć razy szybszy, a szkolenie trwało zaledwie kilka dni zamiast tygodni.

H100 wejdzie do sprzedaży w trzecim kwartale 2022 roku.

Grace Superchip

Nvidia zaprezentowała także procesor Grace Superchip, oparty na architekturze ARMv9. Bazuje on na dwóch układach Grace zintegrowanych z technologią NVLink, która umożliwia transfer danych z prędkością do 900 GB/s.

grace superchip nvidia

Grace CPU Superchip zawiera 144 rdzenie ARM i zużywa około 500W energii. Układ obsługuje pamięć LPDDR5x, która zapewnia przepustowość do 1TB/s.

Procesor będzie dostępny w sprzedaży w pierwszej połowie 2023 roku.

Inne technologie od Nvidia

Oprócz sprzętu, Nvidia zaktualizowała różne usługi programowe związane ze sztuczną inteligencją, w tym Maxine SDK do ulepszania dźwięku i wideo oraz Rivay – zestaw narzędzi do przetwarzania mowy.

Firma zapowiedziała również stworzenie nowego superkomputera Eos wyposażonego w sztuczną inteligencję. Maszyna będzie posiadać 4600 procesorów graficznych H100, które zapewnią wydajność na poziomie 18,4 eksaflopów. System będzie wykorzystywany tylko do wewnętrznych badań firmy.

nvidia
reklama
reklama