Niemieckie banki po stronie cyfrowego euro | Wiadomości | CrypS.

Niemieckie banki po stronie cyfrowego euro

Mariusz Przepiórka
niemieckie banki za cyfrowym euro

Stowarzyszenie Niemieckich Banków (Bankenverband) opublikowało stanowisko, w którym przedstawia argumenty za wprowadzeniem cyfrowego euro.

Organizacja zrzeszająca ponad 200 banków stwierdziła, że gospodarka potrzebuje programowalnej, cyfrowej waluty. Podkreślono, że cyfrowe euro powinno powstać pod warunkiem jednoczesnego stworzenia ogólnoeuropejskiej platformy płatniczej.

Zdaniem bankowców użytkownik cyfrowego euro musi być w pełni identyfikowalny, niezależnie czy jest to człowiek, czy maszyna, a w tym celu niezbędne jest określenie globalnego standardu identyfikacji. Przedstawiciele niemieckich banków wyrazili przekonanie, że w cyfrowej gospodarce taka forma pieniądza szybko zyska na znaczeniu i należy podjąć działania zapewniające, by istniejąca gospodarka oparta na pieniądzu nie została zagrożona. Banki wezwały też polityków, by działali odpowiedzialnie i nie dopuszczali konkurencji ze strony prywatnych walut.

Podobne stanowisko zajął niedawno niemiecki minister finansów Olaf Scholz, który dodał również, że ponadnarodowy cyfrowy system płatności byłby korzystny dla Europy. Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego wyraził zbieżną opinię i przyznał, że prywatne kryptowaluty nie mają zbyt wielkiej wartości i nie mogą stanowić substytutu rzeczywistego pieniądza.

niemieckie banki za cyfrowym euro
reklama
reklama