Negocjator MiCa ostrzega przed nadmiernymi regulacjami

Główny negocjator MiCA ostrzega przed nadmiernymi regulacjami w reakcji na upadek FTX

Anna Sutowicz
MFW: regulacje dotyczące kryptowalut

Główny negocjator Markets in Crypto Assets (MiCA) zatweetował, że rządy państw powinny wstrzymać się z większą regulacją kryptowalut po upadku giełdy FTX.


Członek Parlamentu Europejskiego Stefan Berger umieścił na Twitterze wpis, w którym stwierdził, że rządy państw powinny wstrzymać się z większą regulacją kryptowalut po upadku giganta giełdowego FTX. Jego zdaniem, nie potrzebują surowych przepisów. Główny negocjator w sprawie rozporządzenia Markets in Crypto Assets (MiCA) dodał także, że regulatorzy powinni poczekać do czasu, aż nowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące kryptowalut wejdą w życie:

Katastrofa FTX jest wynikiem brakujących regulacji. Rządy nie powinny teraz nadmiernie przeregulować, ale podążać za MiCA. Z globalnymi zasadami MiCA, miałbyś mechanizmy kontroli wewnętrznej, oddzielenie aktywów/funduszy klientów, dowód dobrego zarządzania, białą księgę.

Wielu unijnych decydentów i ekspertów zgadza się, że przepisy MiCA dotyczące regulacji dostawców usług związanych z aktywami kryptowalutowymi złagodziłyby tąpnięcie. Jednak inni politycy są bardziej powściągliwi w kwestii tego, jak wiele rozporządzenie MiCA mogłoby rozwiązać, ponieważ krach był wynikiem szerszego powiązania organów finansowych, a ponadto również dlatego, że FTX nie ma siedziby w Unii Europejskiej.

Czym jest MiCA?

MiCA (Markets in Crypto Assets) jest rozporządzeniem stanowiącym element szerszego pakietu dot. finansów cyfrowych. Cały pakiet ma między innymi sprzyjać rozwojowi technologicznemu na szczeblu europejskim. Zawiera zasady mające zastosowanie do emitentów niezabezpieczonych kryptowalut, emitentów stablecoinów, platform handlowych i depozytowych.

Na mocy nowych regulacji dostawcy usług kryptowalutowych będą musieli przestrzegać surowych wymogów w kwestii ochrony portfeli konsumenckich. Będą także odpowiedzialni wobec inwestorów za utracone kryptoaktywa. MiCA ma obowiązywać bezpośrednio w całej UE bez konieczności wprowadzania krajowych przepisów wykonawczych.

MFW: regulacje dotyczące kryptowalutreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.