Huawei Mate 40 z wbudowanym portfelem cyfrowego juana | Wiadomości | CrypS.

Huawei Mate 40 z wbudowanym portfelem cyfrowego juana

Zerelik Maciej
huawei portfel na cyfrowego juana

Chiński gigant technologiczny Huawei, ogłosił najnowszą, długo oczekiwaną serię smartfonów Mate 40. Co ciekawe posiadają one wbudowany portfel na cyfrowego juana – chińską cyfrową walutę banku centralnego (CBDC).

Według Yu Chengdong, dyrektora generalnego grupy biznesowej Huawei, smartfony z serii Mate 40 nadają się do obsługi cyfrowego juana, ze względu na ich szyfrowaną pamięć masową i możliwość dokonywania transakcji offline.

Póki co nie jest jasne, jak użytkownicy Mate 40 będą korzystać z urządzenia do interakcji z bankami i fizycznymi portfelami. Yu wspomniał tylko, że funkcja ta jest krokiem w kierunku popularyzacji wykorzystania waluty w telefonach komórkowych.

Jak narazie nie ustalono żadnej oficjalnej daty wydania cyfrowego juana. W branży spekuluje się jednak, że może to potrwać jeszcze około dwóch lat.

Konflikt USA-Chiny

Huawei w 2019 rozesłał po świecie 240 mln telefonów. Od tego czasu jednak sprzedaż firmy zdążyła znacząco spaść. Miały na to wpływ ograniczenia nałożone na firmę przez rząd USA. W ten sposób Stany zablokowały Chinom dostęp do amerykańskich technologii, w tym komponentów i urządzeń półprzewodnikowych.

W związku z tym, Huawei stracił licencję na korzystanie z systemu operacyjnego Android w swoich produktach. To spowodowało, że jego smartfony nie sprawdzają się poza rynkiem chińskim.

Pierwszy smartfon obsługujący cyfrowego juana, spotkał się z mieszanymi opiniami. Niektórzy chwalą jego potencjał do zwiększenia ogólnej adopcji cyfrowych walut. Inni postrzegają go jako demonstrację stopnia, w jakim chiński rząd kontroluje Huawei.

Chiński cyfrowy juan jest postrzegany jako produkt chińskiego rządu, który ma rozszerzyć dominację gospodarczą kraju na świecie. Największa firma technologiczna w kraju, która dostosowuje się agendy, może pomóc przyspieszyć ten cel, pomimo kontrowersji, jakie taki postęp może generować na poziomie globalnym.

huawei portfel na cyfrowego juana
reklama
reklama