Młodzi inwestorzy kupują kryptowaluty dla „dreszczyku emocji” | Wiadomości | CrypS.

Młodzi inwestorzy kupują kryptowaluty dla „dreszczyku emocji”

Mariusz Przepiórka
Młodzi inwestorzy kupują kryptowaluty dla „dreszczyku emocji”

Brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) ostrzegł, że młodzi ludzie podejmują wysokie ryzyko inwestując w kryptowaluty. FCA przeprowadziła badania i stwierdziła, że istnieje „nowa, młodsza, bardziej zróżnicowana grupa” inwestorów angażujących się w inwestycje wysokiego ryzyka.

Inwestycje kryptowalutowe dla dreszczyku emocji?

Kryptowaluty są zaliczane do inwestycji wysokiego ryzyka. Zdaniem FCA, młodzi ludzie prawdopodobnie angażują się w taki handel ze względu na dostępność nowych aplikacji, ponadto często robią to z niewłaściwych powodów.

Badania wykazały, że dla wielu osób dreszczyk emocji związany z inwestowaniem, oraz poczucie własności spółek, w które inwestują, były kluczowymi powodami podejmowania decyzji o inwestowaniu – stwierdziła FCA w opublikowanym raporcie.

FCA przeprowadziła ankietę wśród 517 samodzielnie zarządzających inwestorów z całej Wielkiej Brytanii – tych, którzy podejmują decyzje inwestycyjne we własnym imieniu, a nie korzystają z doradztwa finansowego. Większość ankietowanych – 218 osób – była w wieku 45-64 lat, ponieważ starsi, zamożniejsi mężczyźni stanowią największą grupę demograficzną wśród samodzielnych inwestorów. Jednak badanie objęło również młodszych inwestorów: 53 respondentów było w wieku 18-29 lat, a 166 w wieku 30-44 lat.

Młodzi inwestorzy są podatni na wpływy internetowych ekspertów

Badanie wykazało, że nowi samodzielni inwestorzy są zazwyczaj młodsi, mniej świadomi ryzyka i bardziej skłonni do lokowania pieniędzy w ryzykownych inwestycjach – takich jak kryptowaluty. Tacy inwestorzy są przyciągani przez szum wokół inwestowania, częściowo dzięki internetowym influencerom i ekspertom, takim jak Elon Musk. 38% ankietowanych wśród trzech najważniejszych powodów inwestowania nie wymieniło żadnego racjonalnego powodu (takiego jak oszczędzanie na emeryturę).

FCA stwierdziła również, że traderzy mają wysokie zaufanie i deklarowaną wiedzę, ale często nie są dobrze przygotowani do inwestowania. Czterech na dziesięciu ankietowanych nie uważało, że utrata części pieniędzy stanowi jakiekolwiek ryzyko przy inwestowaniu.  78% inwestorów stwierdziło, że ufa swojemu instynktowi i wie, kiedy kupować i sprzedawać.

Młodzi inwestorzy kupują kryptowaluty dla „dreszczyku emocji”
reklama
reklama