Microsoft i OpenAI zawierają wielomiliardową umowę | Wiadomości | CrypS.

Microsoft i OpenAI zawierają wielomiliardową umowę

Redakcja
openai microsoft

Microsoft zapowiedział “wieloletnią i wielomiliardową” inwestycję w kalifornijski start-up zajmujący się sztuczną inteligencją – OpenAI.


Prezes firmy Satya Nadella stwierdził w oświadczeniu:

Ukształtowaliśmy nasze partnerstwo z OpenAI wokół wspólnego pragnienia, aby odpowiedzialnie rozwijać najnowocześniejsze badania nad AI i demokratyzować je jako nową platformę technologiczną.

Dodał, że kolejna faza współpracy da programistom i organizacjom z różnych branż dostęp do “najlepszej infrastruktury AI” Azure, modeli i zestawu narzędzi do budowania i uruchamiania aplikacji. CEO OpenAI Sam Altman również z zadowoleniem przyjął porozumienie z technologicznym gigantem:

Microsoft podziela nasze wartości i jesteśmy podekscytowani kontynuacją niezależnych badań i prac nad tworzeniem najnowocześniejszej AI, która przyniesie korzyści wszystkim.

Szczegóły finansowe i techniczne współpracy nie zostały oficjalnie ujawnione. Wcześniej pojawiały się jednak plotki, że umowa jest warta nawet 10 mld dolarów.

Microsoft podobno będzie pobierał 75% zysków OpenAI, dopóki nie odzyska swojej inwestycji. Gigant technologiczny otrzyma wówczas 49% udziałów w startupie.

Trzecia inwestycja Microsoftu w OpenAI

To już trzecia inwestycja Microsoftu w OpenAI. W 2019 roku gigant oprogramowania przekazał firmie 1 mld dolarów. Dwa lata później korporacja zorganizowała drugą rundę.

W 2020 roku Microsoft otrzymał wyłączną licencję na włączenie modelu językowego GPT-3 do własnych technologii i aplikacji. Jednocześnie dla startupu udostępniono moc obliczeniową korporacji.

Opracowania kalifornijskiej firmy stały się podstawą kilku produktów technologicznego giganta, w tym GitHub Copilot, asystenta AI do pisania kodu, oraz usługi Azure OpenAI.

Microsoft planuje również zintegrować ChatGPT z wieloma istniejącymi usługami, takimi jak Office i Bing.

openai microsoftreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.