Michael Saylor musi zapłacić fiskusowi w USA największą karę w historii | Wiadomości | CrypS.

Michael Saylor musi zapłacić fiskusowi w USA największą karę w historii

Michael Saylor

W sierpniu 2022 roku Michael Saylor, założyciel firmy technologicznej MicroStrategy i znany zwolennik bitcoina, został oskarżony o uchylanie się od płacenia podatków. W odpowiedzi na zarzuty, on i jego firma zgodzili się na ugodę o wartości 40 milionów dolarów. Transakcja ta zakończyła pozew oskarżający go o unikanie płacenia podatku dochodowego.


  • 3 czerwca 2024 roku dziennik „The New York Times” poinformował, że prokurator generalny Dystryktu Kolumbii osiągnął porozumienie z Michaelem Saylorem i MicroStrategy na kwotę 40 milionów dolarów,
  • Lokalni urzędnicy ocenili tę umowę jako „największą w historii odzyskaną kwotę w związku z oszustwami podatkowymi” w okręgu,
  • Był to pierwszy pozew na podstawie znowelizowanej ustawy o fałszywych roszczeniach, która zachęca sygnalistów do zgłaszania przypadków uchylania się od płacenia podatków.

Zarzuty przeciwko Saylorowi i MicroStrategy

Dystrykt Kolumbii pozwał Michaela Saylora i jego firmę w sierpniu 2022 roku, oskarżając go o niepłacenie podatku dochodowego przez co najmniej 10 lat, mimo że mieszkał w tym regionie.

Firma MicroStrategy miała rzekomo pomagać mu unikać daniny o wartości ponad 25 milionów dolarów. Początkowo eksperci sugerowali, że Saylorowi grozi kara w wysokości 75 milionów dolarów.

W wyniku oskarżeń o oszustwo podatkowe, wspomniany przedsiębiorca zrezygnował z funkcji dyrektora generalnego MicroStrategy w sierpniu 2022 roku, po 33 latach pełnienia tej roli. Zajął nowe stanowisko prezesa wykonawczego i pozostał przewodniczącym zarządu firmy.

Pomimo opuszczenia stanowiska dyrektora generalnego, Michael Saylor nadal był twarzą MicroStrategy jako firmy przyjaznej bitcoinowi. Regularnie ogłaszał zakupy BTC przez tę firmę na swoim koncie na platformie X.

Jeden z ostatnich dużych zakupów MicroStrategy miał miejsce w marcu 2024 roku, kiedy przedsiębiorstwo to nabyło 12 000 BTC za 800 milionów dolarów w ramach oferty obligacji zamiennych.

Na 1 maja 2024 br. posiadało 214 400 bitcoinów, zakupionych po średniej cenie 35 000 dolarów za BTC, co dało łączny koszt około 7,5 miliarda dolarów.

Michael Saylor stał się jednym z głównych zwolenników bitcoina, dzięki swoim dużym inwestycjom i aktywności w mediach społecznościowych. Pozostaje on ważną postacią w społeczności kryptowalut, a z tego powodu często zapraszany jest do wystąpień na konferencjach branżowych.

Początki zaangażowania w inwestycje w BTC

Warto zauważyć, że Michael Saylor nie był początkowo entuzjastą bitcoina.

Jego podróż do stania się miliarderem tej kryptowaluty rozpoczęła się w 2020 roku, kiedy ogłosił na platformie X, że osobiście kupił 17 732 BTC za 175 milionów dolarów. Przed tym ogłoszeniem był on raczej sceptycznie nastawiony do kryptowalut.

7 grudnia 2013 roku napisał na dawnym Twitterze, iż BTC jest zagrożony tym, że zostanie uregulowany i przestanie istnieć. 

Dzięki swoim późniejszym działaniom, Michael Saylor stał się jednym z najważniejszych orędowników bitcoina, wpływając na jego postrzeganie przez inwestorów i społeczność kryptowalut. Historia ta pokazuje, jak zmieniają się perspektywy i jakie mogą być konsekwencje strategicznych inwestycji w nowoczesne technologie.

Michael Saylorreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.