MFW chce "kompleksowej i skoordynowanej" globalnej regulacji kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

MFW chce „kompleksowej i skoordynowanej” globalnej regulacji kryptowalut

Zerelik Maciej
sprawiedliwość prawo regulator regulacje ustawa kryptowaluty

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) ostrzegł przed „systemowym” ryzykiem dla stabilności finansowej ze strony rosnącego sektora kryptowalut i wezwał do „kompleksowej, spójnej i skoordynowanej” globalnej regulacji branży.

We wpisie na blogu, Tobias Adrian, Dong He i Aditya Narain z MFW argumentowali za „kompleksowymi międzynarodowymi standardami”. Miałyby one pomóc zniwelować ryzyko, jakie kryptowaluty stwarzają dla systemu finansowego. Urzędnicy jednocześnie wezwali do stworzenia „środowiska sprzyjającego użytecznym produktom i aplikacjom związanym z krypto aktywami”.

Autorzy postu twierdzą, ze dostawcy krypto usług, np. giełdy, powinni być licencjonowani lub autoryzowani. Należy również dokonać rozróżnienia między usługami i produktami inwestycyjnymi a tymi przeznaczonymi do płatności. Te pierwsze powinny być nadzorowane przez organ regulacyjny ds. papierów wartościowych, a te drugie przez „bank centralny lub organ nadzorujący płatności”.

Wreszcie, instytucje finansowe z ekspozycją na kryptowaluty powinny być zmuszone do przestrzegania „jasnych wymagań”, w tym limitów ekspozycji, dopasowania inwestorów i oceny ryzyka.

Autorzy postu podkreślili też ryzyko związane z „kryptowalutami” na rynkach wschodzących i w gospodarkach rozwijających się. Według nich, kryptowaluty w tych krajach „zastępują walutę krajową i omijają ograniczenia wymiany i środki zarządzania kapitałem.”

sprawiedliwość prawo regulator regulacje ustawa kryptowaluty
reklama
reklama