MFW: Banki centralne powinny korzystać z krypto innowacji | Wiadomości | CrypS.

MFW: Banki centralne powinny korzystać z krypto innowacji

Redakcja

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) opublikował raport nazywający kryptowaluty “otwartymi” i “adaptacyjnymi”, dzięki czemu są one kluczem do idealnego systemu monetarnego.


Analitycy MFW zauważyli, że tradycyjny system monetarny jest tylko tak dobry, jak jego stabilność i bezpieczeństwo, ale we wszystkich innych aspektach może być ulepszony. Z kolei kryptowaluty są wysoce innowacyjne, otwarte i dostosowujące się do zmieniających się warunków rynku finansowego.

Właśnie dzięki temu są kluczem do stworzenia przyszłego, doskonałego systemu monetarnego. Niemniej jednak, kryptowaluty, według analityków MFW, mają również istotne wady. Wśród nich jest brak stabilności, wydajności i zdolności do integracji z obecnym systemem finansowym. Rzeczywiście, upadek ekosystemu Terra wstrząsnął całą branżą kryptowalut, ale miał niewielki wpływ na tradycyjny system finansowy.

mfw krypto

Dlatego, jak zauważa raport, przy tworzeniu przyszłego systemu finansowego należy połączyć plusy tradycyjnego pieniądza i kryptowalut. Jest to możliwe dzięki stworzeniu państwowych kryptowalut (CBDC). W raporcie czytamy:

CBDC mogą zapewnić nowe możliwości techniczne, w tym programowalność, możliwość łączenia i tokenizację, co otworzyłoby użyteczne możliwości dla użytkowników końcowych. Ponadto mogą one działać jak cyfrowe pieniądze. Sprawiają, że płatności są szybkie i bezpieczne, a opłata za transakcję może wynosić nawet 0,2%. Wiele banków centralnych już pracuje nad takimi projektami. Na poziomie globalnym publiczne kryptowaluty mogłyby umożliwić bezpośrednie transakcje między różnymi BC. Technologia cyfrowa zapowiada świetlaną przyszłość dla systemu monetarnego.

Co ciekawe, jeszcze pod koniec lipca MFW ostrzegł bank centralny Kenii przed wprowadzeniem państwowej waluty cyfrowej.
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.