Meta, Microsoft, Nvidia, Unity i Sony chcą budować wspólny metaverse | Wiadomości | CrypS.

Meta, Microsoft, Nvidia, Unity i Sony chcą budować wspólny metaverse

Zerelik Maciej
Meta uruchamia Horizon Worlds w Hiszpanii i Francji

Meta, Microsoft, Nvidia, Unity, Sony i 30 innych firm połączyło siły w ramach Metaworld Standards Forum, aby stworzyć infrastrukturę dla interoperacyjnego metaverse. Koalicja skupi się na projektach i narzędziach open source, które przyspieszą przyjęcie standardów wirtualnej rzeczywistości, a także na opracowaniu spójnej terminologii i wytycznych dotyczących wdrażania.


Jednym z celów forum jest zapewnienie, że żadna pojedyncza firma nie zdominuje rozwoju metaverse w taki sam sposób, w jaki rozwój Internetu był wcześniej kierowany przez kilku graczy. W komunikacie prasowym możemy przeczytać:

Potencjał metaverse zostanie najlepiej wykorzystany, jeśli będzie on zbudowany w oparciu o otwarte standardy.

Zdaniem uczestników forum, wysiłki branży kryptowalut w ramach metaverse, jaki istnieje obecnie, to „scentralizowana i rozdrobniona społeczność biznesowa”. Właśnie dlatego największe marki z branży gier i oprogramowania połączyły siły, aby stworzyć Metaworld Standards Forum.

Jednak wiele dużych firm, które zajmują się tworzeniem treści dla metaverse, odmówiło przystąpienia do organizacji. Wśród nich są tacy giganci jak Apple, firma Niantic, która opracowała popularną Pokémon Go, oraz Roblox Corporation.

Forum planuje zorganizować swoje pierwsze spotkanie w lipcu. Nie wiadomo jeszcze, czy na imprezę zostaną zaproszeni przedstawiciele rządu, czy też odbędzie się ona w małym gronie korporacyjnym.

Ujednoliconą wizją rozwoju metaverse zainteresowany jest nie tylko biznes, ale także władze niektórych krajów. Na początku czerwca południowokoreańskie Ministerstwo Nauki i NIPA ogłosiły wsparcie finansowe w wysokości 117,1 mln dolarów dla firm tworzących wirtualne światy.

Meta uruchamia Horizon Worlds w Hiszpanii i Francji
reklama
reklama