Mastercard użyje AI, by zwalczać kryptowalutowe przestępstwa | Wiadomości | CrypS.

Mastercard użyje AI, by zwalczać kryptowalutowe przestępstwa

Karolina Kropopek
Mastercard AI

Spółka i organizacja członkowska zrzeszająca ponad 25 tys. instytucji finansowych wydających karty płatnicze sygnowane marką i logo Mastercard ogłosiła, że współpracuje z firmą technologiczną Feedzai w celu poprawy monitorowania i blokowania oszustw dokonywanych w kryptowalutach.

Feedzai zintegruje się z platformą przynależną do Mastercard – CipherTrace Armade. Ta zaś może być wykorzystywana przez banki do monitorowania transakcji z ponad 6 tys. giełd kryptowalutowych pod kątem nielegalnych transacji.

Mastercard chce zwalczać kryptowalutowe przestępstwa

Znane przedsiębiorstwo zamierza dołożyć swoją cegiełkę w oczyszczaniu przestrzeni z oszustw i wyłudzeń związanych z wirtualnymi walutami. Swoje plany w tym zakresie firma ta ujawniła w rozmowie z CNBC. Co więcej, zaznaczyła, że w ramach tych szeroko zakrojonych działań wykorzysta sztuczną inteligencję (AI).

Celem Mastercard w najnowszym przedsięwzięciu jest zwalczanie prania brudnych pieniędzy oraz oszustw finansowych w Internecie. Platforma CipherTrace Armada zostanie osadzona bezpośrednio w technologii Feedzai. Ta druga natomiast będzie “chłonąć” dane, aby wysyłać alerty w czasie rzeczywistym o podejrzanych transakcjach kryptograficznych.

Według danych dostarczonych przez Feedzai szacuje się, iż około 40% oszukańczych transakcji wychodzi bezpośrednio z konta bankowego na giełdy wirtualnych walut.

Rola, jaką odegra AI

Połączenie platformy od Mastercard z Feedzai zapewni dostęp do inteligentnych rozwiązań sztucznej inteligencji. Oprogramowanie pochodzące od tego partnera może podobno identyfikować i blokować podejrzane transakcje w ciągu nanosekund – ale także rozpoznawać legalne transakcje.

Platforma RiskOps od firmy Feedzai analizuje transakcje o wartości ponad 1,7 biliona dolarów rocznie. Co więcej, posiada ona blisko 100 patentów i zabezpiecza średnio 10 patentów rocznie, aby chronić swoją technologię.

Dyrektor generalny i współzałożyciel Feedzai – Nuno Sebastio – zauważył, iż wiele banków, które uważają, że zapobiegają nielegalnym transakcjom kryptowalutowym, w rzeczywistości blokuje tylko transakcje z udziałem powszechnie uznanych i regulowanych podmiotów w przestrzeni kryptograficznej, pomijając resztę.

Popularność wirtualnych walut rośnie

Liczne banki i inne duże instytucje finansowe wykazują coraz to większe zainteresowanie eksperymentowaniem z kryptowalutami zarówno w swoich produktach, jak i usługach. Najnowsze posunięcie ze strony Mastercard również stanowi ukłon w stronę tej klasy aktywów.

Mastercard AIreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.