Mark Cuban: Upadek FTX przypomina upadek najzwyklejszego banku | Wiadomości | CrypS.

Mark Cuban: Upadek FTX przypomina upadek najzwyklejszego banku

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
mark cuban

Miliarder i właściciel klubu NBA Dallas Mavericks uważa, że bankructwo giełdy FTX było spowodowane naruszeniem klasycznych zasad finansowych obowiązujących w biznesie bankowym.


Mówiąc o przyczynach upadku kryptowalutowego imperium Sama Bankmana-Frieda, Mark Cuban stwierdził, że nie uważa go  za wyjątkowy. Zdaniem biznesmena, proces ten wykazuje oznaki naruszenia tradycyjnych zasad wpływających na solidność każdej instytucji finansowej.

Spójrz na poziom adekwatności kapitałowej, stosunek oszczędności do zaciągniętych kredytów oraz liczbę kredytów sub-prime udzielonych kredytobiorcom ze złą historią kredytową. Pożyczanie niewłaściwym osobom, nieprawidłowa wycena zabezpieczeń, słaby arbitraż, a następnie utrata płynności i ucieczka deponentów. Upadek FTX czy jakiegokolwiek banku to różne wersje tej samej historii.

Biznesmen powiedział, że rozmowa z Samem Bankman-Friedem wywarła na nim pozytywne wrażenie, ale gdyby był na miejscu byłego prezesa FTX, już dawno zacząłby się obawiać pójścia do więzienia.

Rozmawiałem z tym facetem i myślałem, że jest inteligentny… Nie miałem pojęcia, że będzie brał pieniądze innych ludzi i wykorzystywał je dla osobistych korzyści

Amerykańscy inwestorzy kryptowalutowi pozwali Bankmana-Frieda oraz celebrytów, których zaangażował do promowania usług giełdy FTX. Pozew zbiorowy zarzuca, że giełda FTX miała na celu przyciągnięcie “niewyszukanych inwestorów z całego kraju”, a jej kontami przychodowymi były niezarejestrowane papiery wartościowe nielegalnie sprzedawane w USA, gdzie inwestorzy ponieśli 11 mld USD strat.

mark cubanreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.