Łotwa: Tortury i morderstwo by wyłudzić kryptowaluty? | Wiadomości | CrypS.

Łotwa: Tortury i morderstwo by wyłudzić kryptowaluty?

Zerelik Maciej
łotwa morderstwo tortury

Łotewska policja poinformowała o udaremnieniu brutalnego porwania i próby zabójstwa dwóch osób. Co najmniej jedna z nich posiadała znaczną ilość kryptowalut. Napastnik planował przeprowadzić tortury, aby ofiara wyjawiła swoje klucze prywatne.

Według oficjalnego komunikatu łotewskiej policji, niedoszły napastnik, mężczyzna zamieszkały w Rydze, urodzony w 1989 roku, wybrał na swoją ofiarę osobę posiadającą prawie 600 tys. dolarów w kryptowalutach i walutach fiducjarnych. Mężczyzna przygotował też asortyment „narzędzi” do torturowania swojej ofiary.

Według organów ścigania, po otrzymaniu kryptowalut napastnik zamierzał zabić swoją ofiarę i poszukiwał w tym celu zagranicznych wspólników.

Sprawca został aresztowany i oskarżony o naruszenie prawa karnego. Wg. policji, mężczyzna skrupulatnie obserwował codzienną rutynę wybranych ofiar i przygotował specjalne miejsce, w którym miał przeprowadzić tortury i dokonać morderstwa.

Podejrzany został aresztowany w dniu 7 października przez elitarną policyjną jednostkę antyterrorystyczną OMEGA i przyznał się do winy. Wcześniej mężczyzna był już karany za oszustwa.

Na Twitterze, kryptowalutowy komentator Jameson Loop stwierdził, że wraz z rosnącymi cenami, tego typu ataki mogą stać się coraz częstsze.

Jak uchronić się przed takimi sytuacjami?

Zanim kupisz broń lub zainstalujesz najnowszy system zabezpieczeń w swoim domu, powinieneś wiedzieć, że istnieją tańsze i być może bardziej rozsądne środki ostrożności, które można podjąć, aby uniknąć tego typu sytuacji.

Po pierwsze, „trzymaj gębę na kłódkę”. Nie chwal się ile zarobiłeś na ostatnich wzrostach i nie mów ludziom w barze po kilku drinkach, że kupiłeś bitcoina „lata temu”.

Nie dziel się swoim adresem BTC w Internecie. Kiedy to robisz, przestępcy mogą zobaczyć, ile kryptowalut posiadasz, a to z kolei może uczynić cię celem. Jeśli z jakiegokolwiek powodu musisz zamieścić w Internecie adres swojego portfela, upewnij się, że nie przechowujesz w nim dużej ilości środków i udostępniasz go tylko w konkretnym celu.

Pamiętaj też, że transakcje z portfela do portfela są dostępne publicznie (na większości blockchainów). Dlatego też, jeśli przenosisz duże kwoty z portfeli powiązanych z twoją osobą, rozważ użycie anonimowej waluty np. Monero lub mieszarki. W ten sposób uniemożliwisz śledzenie transakcji przestępcom.

łotwa morderstwo tortury
reklama
reklama