Ledger doda opcję odzyskiwania klucza prywatnego do Nano X | Wiadomości | CrypS.

Ledger doda opcję odzyskiwania klucza prywatnego do Nano X

Dawid Kucharczyk
ledger

Producent portfeli sprzętowychLedger – wprowadził narzędzie, które umożliwia tworzenie kopii zapasowych frazy seed. Celem takiego rozwiązanie jest to, by użytkownicy mogli przywrócić dostęp do swoich urządzeń Nano X.


Decyzja o skorzystaniu z usługi subskrypcji Ledger Recover należy do użytkownika. Narzędzie dzieli frazę seed na trzy fragmenty, które są przechowywane przez trzy różne podmioty w zaszyfrowanej formie.

W razie potrzeby właściciel portfela uzyskuje dostęp do kopii zapasowej frazy. Może wówczas odzyskać klucz prywatny poprzez potwierdzenie tożsamości. Firma podkreśla:

Przechowywanie bez powiernictwa jest i zawsze będzie naszą podstawową zasadą. Chodzi o to, że to twój wybór – możesz samodzielnie zarządzać swoimi aktywami lub mieć kopię zapasową za pomocą Ledger Recover.

Ta funkcja ma zostać uruchomiona w “najbliższej przyszłości”. Według Wired, usługa będzie kosztować 9,99 USD miesięcznie, a rolę powierników będą pełnić Ledger, Coincover i EscrowTech. Początkowo dostęp do niej będą mieli użytkownicy w USA, Wielkiej Brytanii, UE i Kanadzie. Tutaj znajdziesz dodatkowe informacje na temat usługi.

Reakcje społeczności

Społeczność zareagowała na to ogłoszenie z mieszanymi uczuciami. Na przykład dyrektor ds. bezpieczeństwa informacji w Polygon Labs, Mudit Gupta napisał:

To okropny pomysł, NIE włączaj tej funkcji.

Ekspert był zaniepokojony ryzykiem przechowywania zaszyfrowanych fragmentów przez trzy firmy, które teoretycznie mogłyby samodzielnie odzyskać klucze.

Z kolei kryptowalutowy inwestor o pseudonimie DCinvestor skomentował sprawę w następujący sposób:

Ludzie, co wy robicie? To szybko zmierza w złym kierunku. Nie polecałbym nikomu przechodzenia na tego rodzaju oprogramowanie.

Według niego funkcja ta jest sprzeczna z podstawową wartością produktu firmy, czyli samodzielnym przechowywaniem aktywów.

W podobnym tonie wypowiedział się współzałożyciel firmy 1inch, Anton Bukov. Jego zdaniem Ledger narusza podstawowe założenie bezpieczeństwa portfela sprzętowego.

ledgerreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.