Kurs bitcoina nadal spada. Analityk Bloomberga wyjaśnia powód odpływów z ETF-u od Grayscale | Wiadomości | CrypS.

Kurs bitcoina nadal spada. Analityk Bloomberga wyjaśnia powód odpływów z ETF-u od Grayscale

Karolina Kropopek
bitcoin

W ostatnich dniach doszło do znacznego odpływu środków z Grayscale Bitcoin Trust (GBTC). Ten fakt podsyca niedźwiedzią narrację na rynku, skłaniając do refleksji nad powodami takiego stanu rzeczy. Analityk z Bloomberga – Eric Balchunas – próbuje to wyjaśnić.


  • Analityk z Bloomberga wskazuje na bankructwa w sektorze kryptowalut jako główną przyczynę masowych odpływów środków z GBTC, sugerując, że problem ten ma charakter strukturalny i nie wynika tylko z chwilowych wahań zachowań inwestorów detalicznych,
  • Mimo niepokojących sygnałów związanych z odpływami z GBTC, istnieją perspektywy na stabilizację sytuacji, a przypadki takie jak upadek Genesis mogą być kluczowymi czynnikami odpowiadającymi za obecny stan rynku.

Przyczyny masowych odpływów

Eksperci wskazują na kilka potencjalnych przyczyn zaistniałego zjawiska. Eric Balchunas, analityk ETF, sugeruje, że znaczący wzrost wypłat może mieć związek z bankructwami w sektorze kryptowalut. Argumentuje on, iż “rozmiar i konsystencja” tych odpływów wskazują na głębsze problemy strukturalne, a nie jedynie na chwilowe wahania zachowań inwestorów detalicznych.

Z drugiej strony, spekuluje się, że spadające ceny bitcoina mogły skłonić inwestorów detalicznych do reorganizacji swoich portfeli inwestycyjnych. Jednakże, Eric Balchunas zauważa, iż gdyby to była główna przyczyna, wypływy przyjmowałyby bardziej losowy charakter i byłyby mniejsze.

Perspektywy dla GBTC

Pomimo tych niepokojących sygnałów, nie wszyscy analitycy są pesymistycznie nastawieni do przyszłości GBTC. Eric Balchunas sugeruje, że najgorsze może już być za nami. Co więcej, sugeruje on iż rynkowy exodus może wkrótce wyhamować. 

Dodatkowo, niektórzy komentatorzy rynku tacy, jak pseudonimowy użytkownik platformy X – ErgoBTC – wskazują na konkretne przypadki odpływów, takie jak upadek firmy pożyczkowej Genesis, jako kluczowe źródło wypłat. Zgodnie z ich analizą, transakcje między GBTC a Genesis mogły mieć bezpośredni wpływ na obserwowane zmiany.

W chwili pisania tego tekstu za jednego bitcoina (BTC) trzeba zapłacić około 63,2 tys. dol. W ciągu ostatniej doby potaniał on o ponad 5%. Od rekordu odnotowanego w ubiegłym tygodniu kryptowaluta ta oddalona jest o około 14%. 

kurs btc
Wykres BTC. Źródło: tradingview.com
bitcoinreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.