Kuba rozważa naprawianie gospodarki kryptowalutami | Wiadomości | CrypS.

Kuba rozważa naprawianie gospodarki kryptowalutami

Redakcja
kuba kryptowaluty

Władze Kuby rozważają adopcję kryptowalut jako instrument do przezwyciężenia perturbacji finansowych w kraju. Informacja pojawia się kilka tygodni po tym, jak kubańskie władze rozpoczęły dyskusję na temat wdrożenia cyfrowych aktywów w gospodarce.

Kryptowaluty a problemy monetarne

Sytuacja gospodarcza na wyspie Kuba doznała poważnych komplikacji w związku z pandemią COVID-19. Ponadto, rząd wdrożył wyniszczające sankcje wobec mieszkańców. Ta kumulacja problemów miała katastrofalny wpływ na lokalną gospodarkę.

Jak donosi Periodico Cubano, prezydent Kuby – Miguel Díaz Canel – wraz z władzami kraju, planują teraz stawić czoła tym problemom z pomocą kryptowalut. Zgodnie z relacją, Díaz Canel dyskutował na temat możliwych korzyści płynących z adopcji cyfrowych aktywów w kraju.

Dodatkowo ujawnił swoje zamiary “ciągłego informowania opinii publicznej” o wszelkich wdrożeniach dotyczących tej kwestii. Díaz-Canel ostrzegł jednak o trwających na wyspie kryptowalutowych scamach, nazywając je “piramidami”.

Kubańskie władze wydały podobne oświadczenie na temat tego, jak kryptowaluty mogą rozwiązać problemy monetarne kraju jeszcze w 2019 roku . Minister gospodarki i planowania powiedział wówczas:

Zastanawiamy się nad zbadaniem zastosowania kryptowalut w krajowych i międzynarodowych sprawach handlowych. Środki tego typu mogą pozwolić nam pójść naprzód. Musimy szukać alternatywnych środków do rozwiązywania problemów gospodarczych.

W Kenii ma miejsce podobna sytuacja

Posunięcie kubańskiego rządu nie jest jedynym tego typu globalnym przykładem. Opcję wykorzystania Bitcoina do pobudzenia swojego deprecjonującego szylinga rozważa Bank Centralny Kenii.

Lokalna waluta kenijska znajduje się w trendzie spadkowym od kilku ostatnich dekad i od 2010 roku straciła prawie 50% swojej wartości w stosunku do dolara amerykańskiego. Tylko w ciągu ostatniego roku szyling zanotował spadek o 10% w stosunku do USD.

W związku z tym, Bank Centralny tego afrykańskiego kraju wystąpił z planem zamiany krajowej waluty na Bitcoina. Chociaż takie posunięcie brzmi bardzo ryzykownie, ponieważ do tej pory nie zrobił tego żaden rząd, prezes banku centralnego Patrick Njoroge okazał zaufanie do tego projektu:

Nasza decyzja o przejściu na Bitcoin jest zarówno taktyczna, jak i logiczna. Nasza waluta zawsze była workiem treningowym dla MFW. Doprowadziło to do zbyt dużej presji na szylinga kenijskiego, a to ma negatywny wpływ na gospodarkę. Bitcoin położy temu kres.

kuba kryptowalutyreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.