Kryptowaluty na liście priorytetów FinCEN | Wiadomości | CrypS.

Kryptowaluty na liście priorytetów FinCEN

Mariusz Przepiórka
fincen

Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN), agencja Departamentu Skarbu USA, której zadaniem jest zapobieganie i karanie prania pieniędzy i innych przestępstw finansowych, skierowała swą uwagę na kryptowaluty.

W opublikowanej liście agencji, FinCEN określiła osiem priorytetów: korupcję, cyberprzestępczość z uwzględnieniem walut wirtualnych, finansowanie terroryzmu, oszustwa, działalność międzynarodowych organizacji przestępczych, handel narkotykami, handel ludźmi i finansowanie proliferacji broni masowego rażenia.

Dotychczas lista priorytetów agencji nie jest powiązana z żadną polityką. Zgodnie z oświadczeniem FinCEN, agencja „w późniejszym terminie wyda przepisy, które określą, w jaki sposób instytucje finansowe powinny włączyć te Priorytety do swoich opartych na ryzyku programów AML (przeciwdziałania praniu pieniędzy)”. FinCEN próbuje wypracować własne podejście do kryptowalut od końca 2020 roku, kiedy to Departament Skarbu przedstawił żywo dyskutowaną zasadę, która wymagałaby od giełd kryptowalutowych identyfikacji portfeli prywatnych, z których dokonywane są duże transakcje.

Ataki ransomware wywołują duże zaniepokojenie

Internal Revenue Service (IRS), inna agencja Departamentu Skarbu, również trafiła na czołówki serwisów informacyjnych – najpierw w 2016 roku i ponownie na początku tego roku – w związku z wezwaniem skierowanym do giełd kryptowalutowych z żądaniem ujawnienia nazwisk właścicieli kont związanych z dużymi transakcjami. Włączenie przez FinCEN wirtualnych walut i cyberprzestępczości do swojej listy priorytetów następuje również w następstwie kilku głośnych ataków ransomware, takich jak włamanie do Colonial Pipeline, w którym przestępcy otrzymali okup w bitcoinach.

FinCEN w swym oświadczeniu wskazał, że Skarb Państwa jest szczególnie zaniepokojony cybernetycznymi przestępstwami finansowymi, atakami typu ransomware i niewłaściwym zastosowaniem wirtualnych aktywów, które niewłaściwie wykorzystują i podważają ich innowacyjny potencjał, także poprzez pranie nielegalnych dochodów. FinCEN postrzega wirtualne waluty jako „znaczącą innowację finansową”, ale twierdzi, że są one preferowaną formą płatności dla różnych nielegalnych działań, w tym ataków ransomware lub handlu narkotykami.

fincen
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.