Kosowo zakazuje kopania kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Kosowo zakazuje kopania kryptowalut

Anna Sutowicz
Kosowo Bitcoin

Rząd Kosowa wprowadził wczoraj zakaz kopania kryptowalut. W ten sposób próbuje ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Po decyzji rządu górnicy kryptowaluty w Kosowie będą musieli poszukać innego regionu do kontynuowania swojej działalności. Dotychczas wykorzystywali darmową energię elektryczną w Leposavic, Mitrovica, Zubin Potok i Zvecan.

Kosowo to najbiedniejszy kraj Europy. Po zakończeniu wojny w 1999 roku jego północne regiony nie musiały płacić za energię elektryczną. Problem energetyczny w Kosowie wywołany ostrą zimą odbił się na branży wydobycia kryptowalut. Ze względu na trwający kryzys energetyczny wprowadzono dwugodzinne przerwy w dostawie prądu dla znacznej części konsumentów i zaprzestano dostaw darmowej energii w północnych regionach. Darmowa energia elektryczna sprawiała, że północ Kosowa była atrakcyjną propozycją dla górników.

Bitcoiny nieistotne?

Operator sieci energetycznej Kosowa OSTT ogłosił, że nie będzie już dostarczał konsumentom z tego regionu darmowej energii eleketrycznej. Rząd zdecydował się odciąć zużycie energii, które uznał za nieistotne. W tej grupie znalazły się właśnie m.in. kryptowaluty i aktywność związana z ich wydobyciem.

Decyzja rządu o zaprzestaniu dostaw darmowej energii oraz całkowity zakaz kopania kryptowalut utrudni osiąganie zysków w kraju o znacznych niedoborach energii. Jeton Mehmeti, czyli szef zarządu KOSTT stwierdził, że:

Jeśli będziemy to kontynuować w grudniu, firma poniesie stratę w wysokości około 10 milionów euro. Jeśli będziemy dalej płacić rachunki za kolejny rok, to nie możemy zrealizować naszych planów. Będziemy mieli trudności z działaniem w przyszłym roku, jeśli nie odzyskamy pieniędzy.

Mimo tego, że podjęcie przez rząd nadzwyczajnych środków w energetyce może zostać uznane za drastyczne, to ministerstwo gospodarki oświadczyło, że Kosowo stoi w obliczu największego kryzysu energetycznego od blisko 10 lat.

Kosowo Bitcoin
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.