Korelacja Bitcoina z S&P 500 i Nasdaq osiąga najwyższy poziom od lipca 2020 r. | Wiadomości | CrypS.

Korelacja Bitcoina z S&P 500 i Nasdaq osiąga najwyższy poziom od lipca 2020 r.

Zerelik Maciej
Rekordowe miesiące bitcoinowych górników w Ameryce Północnej

Historycznie, Bitcoin utrzymywał stosunkowo niską korelację z tradycyjnymi rynkami, w tym z indeksami akcji i towarami takimi jak złoto. Jednak w ostatnich tygodniach korelacja wiodącej kryptowaluty z dwoma głównymi indeksami – S&P 500 i Nasdaq – wykazuje tendencję wzrostową.

Wczoraj osiągnęła najwyższy poziom od lipca 2020 roku. Tak wynika z raportu Kaiko, dostawcy danych o rynku aktywów cyfrowych.

Współczynnik korelacji jest zwykle podawany jako liczba pomiędzy -1 a 1.

Im bliżej -1, tym silniejsza jest korelacja negatywna (tj. cena Bitcoina i akcji ma tendencję do poruszania się w przeciwnych kierunkach). Im bliżej 1, tym silniejsza korelacja dodatnia (dwie zmienne mają tendencję do poruszania się w tym samym kierunku, co oznacza, że Bitcoin podąża za akcjami).

Bitcoin, akcje i Fed

Przyczyny wysokiej korelacji mogą być różne. Kaiko wskazuje jednoznacznie na zeszłotygodniowe wydarzenie, czyli posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Wynikało z niego, że bank centralny już w połowie marca podniesie stopy procentowe. W raporcie czytamy:

Grudniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej miało silny wpływ na globalne rynki finansowe, a traderzy szybko zareagowali na perspektywę zacieśnienia polityki monetarnej.

S&P 500 spadł o 2,63% od początku roku, podczas gdy Nasdaq w tym samym okresie stracił 5,62% swojej wartości.

Z kolei Bitcoin na krótko zszedł poniżej 40 000 dolarów w poniedziałek. Od tego czasu jednak się odbił i obecnie oscyluje w granicy 43 000 USD.

Rekordowe miesiące bitcoinowych górników w Ameryce Północnej
reklama
reklama