Korea Południowa powoła specjalne biuro ds. kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Korea Południowa powoła specjalne biuro ds. kryptowalut

Mariusz Przepiórka
Seul skonfiskował 22 miliony dolarów w kryptowalutach za unikanie płacenia podatków

Południowokoreańska Financial Service Commission (FSC) ogłosiła, że utworzy niezależne biuro, którego celem będzie obsługa wszystkich spraw związanych z kryptowalutami. Według The Korea Times, utworzeniem nowej agencji zajmie się Korea Financial Intelligence Unit (KFIU).

Komunikat pojawia się dzień po tym, jak czołowy kandydat do kierowania FSC odrzucił możliwość uznania kryptowalut za aktywa finansowe, takie jak waluty fiducjarne. Nowy podmiot ma nosić nazwę „biura monitorowania kryptowalut”, a jego celem będzie śledzenie wszelkich podejrzanych transakcji związanych z kryptowalutami i podejmowanie decyzji o rozszerzeniu licencji dla operatorów kryptowalut w Korei Południowej.

Spór regulacyjny dotyczący kryptowalut był niewygodnym problemem dla rządu Korei Południowej w ostatnich kilku miesiącach w związku ze zmianami przepisów dotyczących giełd kryptowalutowych i banków, które zajmują się takimi firmami 24 września. Zgodnie z nowymi dyrektywami nadzorowanymi przez FSC i KFIU, banki współpracujące z giełdami kryptowalutowymi powinny otwierać rachunki wyłącznie na prawdziwe nazwiska klientów.

Co trzecia giełda może zniknąć w ciągu miesiąca

Południowokoreański regulator ujawnił również ostateczne wezwanie, jakie skierował do giełd kryptowalutowych. Według szacunków, możliwe jest, że 24 z 63 giełd kryptowalutowych w Korei Południowej nie będą w stanie sprostać nowym wymaganiom i zostaną zmuszone do zamknięcia działalności w niespełna miesiąc. To efekt zmian w prawie, które weszły w życie w marcu tego roku i nałożyły na giełdy m.in. obowiązek uzyskania specjalnej licencji w celu przestrzegania przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).

FSC rozpoczęła przyjmowanie wniosków o rejestrację giełd kryptowalutowych od 25 marca, ale nie wszystkie giełdy pomyślnie przeszły procedurę w wyznaczonym przez regulatora terminie. Giełdy mają niecały miesiąc, do 24 września, na zatwierdzenie swojej rejestracji przez FSC.

Zaostrzenie przepisów dla koreańskich giełd następuje w związku z poprawkami do przepisów dotyczących transakcji kryptowalutowych dla osób fizycznych. Regulator chce mieć prawną możliwość konfiskaty kryptowalut od osób, które uchylają się od płacenia podatków. W maju władze Korei Południowej zatwierdziły plan nałożenia 20% podatku na dochody z handlu kryptowalutami. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 października 2021.

Seul skonfiskował 22 miliony dolarów w kryptowalutach za unikanie płacenia podatków
reklama
reklama